Spis treści:

  1. Pierwsze cięcie i prawidłowe formowanie
  2. Kiedy ciąć żywopłot?
  3. Jak przycinać żywopłot w trudno dostępnych miejscach?

Jeżeli chcemy, aby żywopłot spełnił pokładane w nim nadzieje trzeba go systematycznie przycinać. Dzięki temu będzie zdrowy, gęsty i zwarty.

Zanim się jednak za to zabierzemy, warto się dowiedzieć, kiedy, w jaki sposób i jakimi narzędziami powinno się wykonywać cięcie, by te przyniosło pożądane efekty. W przypadku większości gatunków wystarczy cięcie późną wiosną i jesienią, byśmy mogli swobodnie kontrolować kształt naszego żywego płotu.

Pierwsze cięcie i prawidłowe formowanie

Rośliny, które z reguły pozbywają się liści na zimę, posadzone wiosną musimy przyciąć od razu. W przypadku, gdy posadziliśmy je dopiero jesienią, pozostawiamy taki zabieg dopiero do jesieni. W taki sposób zadbamy o lepszą kondycję żywopłotu i sprawimy, ze wiosenne cięcia pozwolą na pobudzenie młodych pędów roślin.

Jeżeli w ogrodzie lub na działce znajdują się rośliny zimozielone i iglaste powinny być strzyżone od razu po posadzeniu w miejscu tworzenia się nowego żywopłotu. Dobrym przykładem jest modrzew, który przycięty już w pierwszym roku po posadzeniu będzie ładnie rozkrzewiony i uzyskamy najlepsze wyniki.

Żywopłoty, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, powinny być przycinane w kształt stożka. W ten sposób uzyskamy kształt trapezu, który pozwoli na zwarte rozkrzewienie rośliny już od samej podstawy. To zapewni wszystkim pędom (i tym na górze, i na dole) jednakowy dostęp do światła. Takie zabiegi powinny być wykonywane w pochmurne dni, aby przycięte pędy nie były bezpośrednio narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych. Ciekawym sposobem jest rozwinięcie sznura tak, aby wyrównać dokładnie i sprawnie ścianę żywopłotu. Należy rozwinąć jeden na górze, kolejny w środku i końcowy na dole.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami gęstego i zwartego żywopłotu, musimy regularnie usuwać uszkodzone i wybujałe pędy. Pierwszy raz najlepiej na przełomie czerwca i lipca – przycinamy pędy o połowę ich długości. Jesienią zabieramy się za cięcie wszystkich tegorocznych pędów.

Podczas tych zabiegów należy użyć ostrych, dobrze naostrzonych narzędzi, które nie poszarpią delikatnej struktury roślin. Pomocne przy formowaniu roślin będą poręczne nożyce HSX92 Fiskars. Są one wyposażone w unikalny system dźwigniowy PowerGear™ , który zwiększa siłę cięcia ponad trzykrotnie. Dzięki zastosowaniu trwałego i wytrzymałego tworzywa FiberComp™ są lekkie i bardzo poręczne. Wysokogatunkowa stal nierdzewna jest niezaprzeczalnym atutem w przypadku precyzyjnego cięcia. Dodatkowo dolne ostrze jest pokryte powłoką PTFE. Swobodne i bezpieczne cięcie zapewniają odbojniki.

Zdjęcie: Fiskars

Kiedy ciąć żywopłot?

Chcąc uzyskać perfekcyjnie uformowany parkan z roślin zimozielonych i iglastych, powinniśmy powtarzać zabieg kilkukrotnie w ciągu roku. W ten sposób z łatwością pozbywamy się nowych odrostów. Żywopłot, który nie był wcześniej formowany, wymaga wyrównania wtedy, gdy roślina zaczyna się przerzedzać od dołu. Najlepiej przyciąć boki i wierzchołek, to pozwoli na szybkie odżycie pędów i wzmocnienie rośliny.

W tym przypadku sprawdzą się także nożyce XS52 Fiskars, które są wyjątkowo lekkie (610 g) i komfortowe w użyciu. Tutaj ukłon szczególnie w stronę pań, które same pielęgnują swoje żywopłoty. W tych nożycach został zastosowany mechanizm dźwigniowy PowerLever™, który zwiększa siłę cięcia 2,5- krotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Tutaj mamy gwarancję, ze siła cięcia jest rozprowadzana bardzo równomiernie, aż po czubek ostrzy. Dzięki temu odciążamy ramiona oraz ręce, unikając ryzyka naciągnięcia mięśni i pojawienia się nieprzyjemnego bólu pleców. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie rozwiązania usprawniające pracę pod każdym aspektem.

Jak przycinać żywopłot w trudno dostępnych miejscach?

Precyzyjne cięcia w zakamarkach lub miejscach z utrudnionym dostępem potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Warto zadbać o odpowiednio ostre ostrza, które wykonają cięcie za jednym zamachem. Także po głównym i powierzchownym cięciu wskazane jest poprawienie ewentualnych niedociągnięć, by żywopłot prezentował się profesjonalnie.

Do formowania żywopłotów w trudno dostępnych miejscach idealne będą nożyce do trawy i żywopłotu PowerLever GS53 marki Fiskars. Narzędzie posiada regulowaną w zakresie 270º głowicę i trzonek, który pozwala na pracę o zasięgu do ok. 2,5 m. Długie ostrza umożliwiają dokładne cięcie bez zbytniego wysiłku. Nożyce do trawy Fiskars wyróżnia innowacyjny mechanizm Servo-Systern' (serwo) zapewnia skuteczne cięcie, zapobiegając zakleszczaniu się ostrzy.

Zdjęcie: Fiskars