Spis treści:

  1. Pierwsze cięcie i prawidłowe formowanie
  2. Kiedy ciąć żywopłot?
  3. Nieoczywiste rośliny na żywopłoty

Jeżeli chcemy, aby żywopłot spełnił pokładane w nim nadzieje trzeba go systematycznie przycinać. Dzięki temu będzie zdrowy, gęsty i zwarty.

Zanim się jednak za to zabierzemy, warto się dowiedzieć, kiedy, w jaki sposób i jakimi narzędziami powinno się wykonywać cięcie, by te przyniosło pożądane efekty. W przypadku większości gatunków wystarczy cięcie późną wiosną i jesienią, byśmy mogli swobodnie kontrolować kształt naszego żywego płotu.

Pierwsze cięcie i prawidłowe formowanie

Rośliny, które z reguły pozbywają się liści na zimę, posadzone wiosną musimy przyciąć od razu. W przypadku, gdy posadziliśmy je dopiero jesienią, pozostawiamy taki zabieg dopiero do jesieni. W taki sposób zadbamy o lepszą kondycję żywopłotu i sprawimy, ze wiosenne cięcia pozwolą na pobudzenie młodych pędów roślin.

Jeżeli w ogrodzie lub na działce znajdują się rośliny zimozielone i iglaste powinny być strzyżone od razu po posadzeniu w miejscu tworzenia się nowego żywopłotu. Dobrym przykładem jest modrzew, który przycięty już w pierwszym roku po posadzeniu będzie ładnie rozkrzewiony i uzyskamy najlepsze wyniki.

Żywopłoty, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, powinny być przycinane w kształt stożka. W ten sposób uzyskamy kształt trapezu, który pozwoli na zwarte rozkrzewienie rośliny już od samej podstawy. To zapewni wszystkim pędom (i tym na górze, i na dole) jednakowy dostęp do światła. Takie zabiegi powinny być wykonywane w pochmurne dni, aby przycięte pędy nie były bezpośrednio narażone na działanie intensywnych promieni słonecznych. Ciekawym sposobem jest rozwinięcie sznura tak, aby wyrównać dokładnie i sprawnie ścianę żywopłotu. Należy rozwinąć jeden na górze, kolejny w środku i końcowy na dole.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami gęstego i zwartego żywopłotu, musimy regularnie usuwać uszkodzone i wybujałe pędy. Pierwszy raz najlepiej na przełomie czerwca i lipca – przycinamy pędy o połowę ich długości. Jesienią zabieramy się za cięcie wszystkich tegorocznych pędów.

Podczas tych zabiegów należy użyć ostrych, dobrze naostrzonych narzędzi, które nie poszarpią delikatnej struktury roślin. Pomocne przy formowaniu roślin będą poręczne nożyce HSX92 Fiskars. Są one wyposażone w unikalny system dźwigniowy PowerGear™ , który zwiększa siłę cięcia ponad trzykrotnie. Dzięki zastosowaniu trwałego i wytrzymałego tworzywa FiberComp™ są lekkie i bardzo poręczne. Wysokogatunkowa stal nierdzewna jest niezaprzeczalnym atutem w przypadku precyzyjnego cięcia. Dodatkowo dolne ostrze jest pokryte powłoką PTFE. Swobodne i bezpieczne cięcie zapewniają odbojniki.

Kiedy ciąć żywopłot?

Chcąc uzyskać perfekcyjnie uformowany parkan z roślin zimozielonych i iglastych, powinniśmy powtarzać zabieg kilkukrotnie w ciągu roku. W ten sposób z łatwością pozbywamy się nowych odrostów. Żywopłot, który nie był wcześniej formowany, wymaga wyrównania wtedy, gdy roślina zaczyna się przerzedzać od dołu. Najlepiej przyciąć boki i wierzchołek, to pozwoli na szybkie odżycie pędów i wzmocnienie rośliny.

Zdarza się również, że potrzebne jest cięcie uszkodzonych gałęzi oraz pędów wewnątrz żywopłotu. Do świeżych i dość grubych świetnie sprawdzi się sekator dźwigniowy, nożycowy L PowerGear™ X LX98, który pozwoli na sprawne cięcie. Jest on z reguły przeznaczony do przycinania grubych, świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy do 50 mm. Dzięki dźwigniowej przekładni cięcie jest precyzyjne, gładkie i łatwe do wykonania. To świetne narzędzie sprawdzi się nie tylko przy zadaniach specjalnych do żywopłotów, ale także przy cięciu gałęzi drzew owocowych.

Nieoczywiste rośliny na żywopłoty

Mimo że aronia zaliczana jest do typowych roślin sadowniczych, krzewy mogą pełnić także funkcję ozdobną. Jedną z atrakcyjnych propozycji wykorzystania tego gatunku jest użycie jej jako rośliny żywopłotowej. Zaletą aronii jest silny wzrost krzewów.

Rośliny już po kilku latach dorastają do wysokości nawet dwóch metrów, tworząc od wiosny do jesieni zwarty i bujny szpaler zieleni. Sadząc aronię jako żywopłot, będziemy również mogli zebrać jesienią cenne owoce. Aby owocowy szpaler był odpowiednio gęsty, należy go raz do roku przycinać.

Dodatkowo to roślina, która zwabia owady takie jak pszczoły i trzmiele do ogrodu. W ten sposób możemy zaprosić pożyteczne osobniki w celu zapylania innych roślin. To świetny pomysł dla pasjonatów bioróżnorodności na działkach i w innych zielonych zakątkach.

Inne rośliny, które doskonale sprawdzą się w roli owocowego żywopłotu to: rokitnik pospolity, ognik szkarłatny, głóg jednoszyjkowy czy mahonia pospolita.