Kiedy ciąć żywopłoty?

Wzdłuż ogrodzenia mam posadzony szpaler cisów pospolitych. W tym sezonie chciałbym te krzewy trochę przyciąć. Kiedy najlepiej to zrobić? 

Jeśli nie ma mrozu i dużych opadów śniegu, wtedy możemy już przystąpić do cięcia żywopłotów z krzewów iglastych. Te rośliny przycina się raz w roku na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji lub w sierpniu po zakończeniu wzrostu. W lutym nie wolno skracać pędów takich krzewów, jak forsycja, krzewuszka, lilak czy złotlin. Rośliny te utworzyły pąki kwiatowe latem poprzedniego roku. Dlatego też tniemy je dopiero po kwitnieniu, skracając pędy o 1/3 długości. 

Pamiętajmy, że zanim zaczniemy wiosenne cięcie, należy odczekać, aż rośliny, wcześniej wygięte pod ciężarem śniegu, powrócą do swojego zwykłego kształtu.

 

 


 

Jak chronić rośliny w ogrodzie w czasie roztopów?

Nie wiem, jak będzie w tym roku, ale często pod koniec lutego zaczyna się już odwilż. Wtedy wielkie kałuże stoją w różnych miejscach mojego ogrodu i niszczą rośliny. Jak temu zapobiec?

Ogrzany słońcem śnieg zaczyna topnieć, ale woda nie wsiąka, bo gleba poniżej jest nadal zamarznięta. W miejscu gdzie tworzą się kałuże, rośliny gniją z braku tlenu lub zamarzają, kiedy wodę ponownie skuje lód. Dlatego ważne jest, by usunąć kałuże jak najszybciej. Najprostszą metodą jest nakłuwanie zamarzniętej gleby. Robimy to widłami lub aeratorem. Na rabatach należy uważać, by nie zniszczyć korzeni roślin. Delikatnie wbijamy widły (na 1-2 cm) i wyciągamy je, trzymając w tej samej pozycji. Robimy kilka nakłuć w pionie i po skosie.  

 


  

Które owoce krzewów ozdobnych nadają się na nalewki?

W ogrodzie mam kilka krzewów z ozdobnymi owocami. Podobno można z nich robić nalewki. Proszę o podpowiedź, z których gatunków?

Do domowych zdrowotnych nalewek nadają się owoce kilku krzewów. Na przykład cierpkie i bogate w witaminę C jagody derenia jadalnego są gotowe do zbioru na przełomie września oraz października. Również doskonałym surowcem na nalewkę o bursztynowej barwieowoce pigwowca japońskiego. Zbiera się je pod koniec października. Mają cierpki smak i są dość twarde. Trzeba z nich usuwać gniazda nasienne.

Nalewkę można też zrobić z owoców jarzębiny. Taki trunek jest bardzo aromatyczny. Także jagody głogu i czarnego bzu są wykorzystywane do produkcji nalewek. Aby uzyskać pełnię smaku, owoce należy rozgnieść lub pokroić i usunąć pestki.

 

Owoce pigwowca przypominają kształtem oraz wielkością małe jabłka.

 

 


 

W jaki sposób uformować cis na kształt spirali?

W ogródkach widuję artystycznie przycięte krzewy. Czy to trudna sztuka i czy np. da się cis przystrzyc w spiralę?

Jest to proces długotrwały i wymaga około 4-5 lat regularnych cięć. Najlepiej zacząć formowanie na młodym krzewie cisu. Kupujemy smukłą półmetrową sadzonkę, umieszczamy ją w gruncie i podpieramy, żeby rosła pionowo. W drugim roku zaczynamy jej formowanie. Początkowo przycinamy cis na kształt walca o średnicy 10-15 cm – ten zabieg wykonujemy w lutym lub na początku marca.

Drugi raz tniemy krzew pod koniec lata – też na kształt walca, ale o trochę większej średnicy. W trzecim roku powtarzamy to cięcie, natomiast w czwartym zaczynamy formować spiralę. W tym celu usuwamy wszystkie podpórki, a krzew owijamy dookoła (spiralnie) drutem, który wyznaczy kształt i linie cięcia. Następnie sekatorem usuwamy pojedyncze gałązki „pod” drutem, zaczynając od dołu rośliny. Potem zdejmujemy drut i z pewnej odległości oceniamy uzyskany kształt. Być może konieczne będzie jakieś cięcie kosmetyczne.

W kolejnych latach systematycznie dbamy, by nie utracić spiralnego kształtu krzewu. Warto pamiętać, że rośliny formowane są znacznie mniej odporne na mróz i suszę

 


 

Czy można jeszcze w lutym bielić drzewa i krzewy?

Do tej pory nie miałam czasu powtórzyć bielenia pni. Widzę jednak, że prawie całe wapno spłynęło. Proszę o informację, czy można ten zabieg wykonać w lutym. 

Luty to ostateczny termin powtarzania bielenia drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Pnie wystawione na słońce od południa warto pomalować wyżej, ponieważ od tej strony najbardziej się nagrzewają. Niepomalowana, rozgrzana w ciągu dnia kora zamarznie nocą, co spowoduje rany zgorzelinowe.