Przycinanie aronii piennej

P: Szukam informacji, jak przycinać aronię pienną. Mamy ją od kilku lat. Tego roku wydała sporo owoców. Od kilku lat mamy też dwie aronie krzaczaste, ale też nie wiemy, jak je formować.

O: Aronia jest bardzo mało kłopotliwym krzewem, który niecięty osiąga dość duże rozmiary. Toleruje cięcie o każdej porze roku, zarówno wiosną, jak i latem. Owocuje na pędach jednorocznych, jak i starszych, 3-5 letnich, na których wytwarza krótkopędy. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy pozwolić krzewowi rosnąć swobodnie. Przy małych powierzchniach co roku wycinamy 3-4 pędy najstarszenajgrubsze, zostawiając tyle samo pędów jednorocznych.

Doskonałe nasiona ekologiczne do wysiewu wiosennego!

Pędy skracamy na dowolnej wysokości, ograniczając wielkość krzewu do pożądanych rozmiarów. Drzewka szczepione na pniu muszą być cięte, gdyż za duża korona mogłaby doprowadzić do złamania się podkładki. Obowiązują te same zasady cięcia.

 


 

Pielęgnacja wielogatunkowego żywopłotu

P: W moim ogrodzie rośnie stary wielogatunkowy żywopłot z krzewów i drzew liściastych. Rozrósł się dość mocno i chciałabym go przyciąć, ale nie wiem, czy mu nie zaszkodzę, jeżeli przytnę go dość mocno.

O: Wybujałe, zaniedbane liściaste żywopłoty można odmłodzić, mocno skracając ich wysokość oraz zwężając szerokość. Podczas tak silnego cięcia należy liczyć się z tym, że po zabiegu żywopłot będzie źle wyglądał, gdyż odsłonią się bezlistne pędy. Może nawet stwarzać wrażenie zupełnie uschniętego. Po takim drastycznym zabiegu wiosną należy o rośliny szczególnie zadbać, stosując nawożeniesystematyczne nawadnianie. Ważna uwaga – cięcie należy przeprowadzić podczas spoczynku roślin, a najlepiej wczesną wiosną, tuż przed ruszeniem wegetacji.

 

 


 

W jaki sposób ciąć perukowca oraz migdałka?

P: Czy można ciąć perukowca i migdałka?

O: Perukowiec jest dużym krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Sadząc go w ogrodzie, trzeba mieć na względzie jego docelową wielkość. Po posadzeniu skracamy główne pędy o mniej więcej 2/3 długości, aby wywołać rozkrzewienie się rośliny. Słabe pędy usuwamypodstawy. W następnym roku w lutym - marcu skracamy ubiegłoroczne pędy w odległości ok. 5-10 cm od ich nasady. Słabe pędy usuwamy całkowicie.

Postępujemy tak co roku, usuwając najstarsze gałązki, pozostawiając młode pędy wyrosłe u podstawy krzewu, a pędy wyrastające u nasady starych gałęzi skracając o 2/3 ich długości. W latach następnych skracamy je w odległości 5 cm od nasady. Po uformowaniu młodego krzewu cięcie przeprowadzamy co kilka lat w celu odmładzania rośliny.

Migdałek rosnący w formie krzewu jest też dość wysokimszerokim krzewem. Dorasta do 1,5 - 2 m wys. i szer. Przycina się go w maju, po kwitnieniu. Przekwitłe gałązki skracamy nad niżej położonymi pędami bocznymi. Gałązki martwe, staresłabe usuwamypodstawy. Starsze krzewy odmładzamy co kilka lat. Podobnie tniemy migdałka zaszczepionego na pniu. Cięcie ponawiamy co roku, by otrzymać gęstą, kulistą koronę. Co kilka lat usuwamy stare, martwe lub krzyżujące się pędy.