Autorkami artykułów pierwotnie opublikowanych w magazynie "Przepis na Ogród" są Joanna Zaremba z Krakowa oraz Anna Witkowska z Latkowa.

 

Prześwietlam, formuję, pielęgnuję

Każdy ogrodnik co sezon podejmuje wyzwanie, jakim jest cięcie drzew i krzewów. Żeby ten zabieg przeprowadzić prawidłowo, powinniśmy znać podstawy biologii roślin. W naszym sadzie wykonujemy kilka różnych rodzajów cięć.

1. Cięcie formujące

Jeśli chodzi o drzewa, to ma ono na celu utrzymanie dominacji pędu głównego (tzw. przewodnika) w stosunku do innych. W przypadku krzewów cięcie formujące polega na skróceniu odrostów tak, aby zagęszczeniu uległy niższe partie rośliny.

2. Cięcie sanitarne

Stosujemy je, gdy chcemy wyciąć połamane, wyschnięte, przemarznięte lub chore gałęzie

3. Cięcie prześwietlające

Polega na usunięciu zbędnych pędów w celu rozrzedzenia korony i dopuszczenia światła do wnętrza rośliny.

4. Cięcie korygujące

Przeprowadzamy je, gdy na działce, którą kupiliśmy, rosną źle uformowane drzewa.

5. Cięcie odmładzające

Dotyczy starych nasadzeń. Polega na usunięciu gałęzi po to, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędówPrzycinanie wpływa na kondycję roślin, a to przekłada się na obfite kwitnienie i plony.

Joanna Zaremba 

Technika przycinania

Lepiej usuwać kilka drobniejszych pędów niż jeden gruby. Po ścięciu większych odrostów powstają bowiem głębsze rany, co osłabia roślinę. Gałązki rosnące pionowo przycinamy pod lekkim skosem, a pnące się ukośnie, tniemy prostopadle.

Chodzi o to, aby woda deszczowa nie zbierała się w miejscu naszej ingerencji. Pędy przycinamy około centymetra nad pąkiem. Jeśli zrobimy to za daleko, gałązka może uschnąć

 
 
 
 

Cięcie sanitarne i formujące

Na przycinanie roślin wybieram ciepły i słoneczny dzień. Pierwszy zabieg przeprowadzam wczesną wiosną – w lutym bądź marcu. Wykonuję wtedy cięcie sanitarneusuwam suche lub chore pędy do wysokości zdrowej tkanki. Czasami mam wątpliwości i nie wiem, czy gałązka jest już całkiem wyschnięta. Wtedy zostawiam ją. Jeśli wypuści listki, cieszę się, a jeśli nie – obcinam ją w późniejszym terminie

Wczesną wiosną krzewy pozostają jeszcze w zimowym uśpieniu. Dobrze więc zniosą ingerencję człowieka, a rany po cięciu szybko się zabliźnią. W tym czasie skracam także niektóre pędy, dzięki temu roślina będzie potem obficiej kwitnąć i owocować

O terminie cięcia decyduje pora kwitnienia poszczególnych gatunków. Do wiosennych postrzyżyn wybieram więc krzewy kwitnące latem (w czerwcu i później). Są to na przykład hortensja, budleja i milin amerykański. Rośliny te zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, dlatego cięcie im nie zaszkodzi... Wiosną przycinam także drzewa i krzewy owocowe (jabłonie, brzoskwinie, agrest, porzeczki).

W kwietniu zabieram się za róże wielkokwiatowe, zaś na przełomie maja i czerwca za krzewy, które kwitły wiosną (forsycja, migdałek, tamaryszek). Te rośliny zawiązują pąki już jesienią, dlatego korygujemy kształt gałęzi zaraz po przekwitnięciu 

Anna Witkowska

Zanim sięgniesz po nożyce ogrodowe…

Poznaj biologię swoich roślin. Z niewiedzy możesz im tylko zaszkodzić. Przykładem są tawuły. Zazwyczaj przycina się je wczesną wiosną. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Tawuła wczesna zakwita już w kwietniu, dlatego należy ją ciąć dopiero po przekwitnięciu. Tak samo trzeba uważać z iglakami, którym zbytnie przycięcie może tylko zaszkodzić. Podobnie róże – nie wszystkie lubią się strzyc.