Prześwietlanie pędów winorośli oraz liści to główny zabieg, który pozwala na prawidłowy rozwój rośliny. Do dalszych warstw winogrona dociera dzięki temu światło słoneczne. Dojrzewanie owoców jest niezachwiane i pomaga w uzyskaniu najlepszych wyników i plonów co roku. Sprawdźcie, jak w naszym teście redakcyjnym poradziły sobie narzędzia Fiskars, które ułatwiły nam to zadanie!

Fiskars sekator X-series P921 jest idealnym narzędziem do cięcia. Poradzi sobie nie tylko z mniejszymi, ale także większymi gałęziami. Dzięki niemu bez trudu obcięliśmy młode, jak i starsze pędy winorośli, która wymagała prześwietlenia. Średnica gałęzi do 2,6 cm nie jest dla niego żadną przeszkodą. Szczególnym ułatwieniem jest dostosowanie zarówno do prawo- jak i leworęcznych o średnich lub dużych dłoniach. Nie wymyka się z rąk, co gwarantuje stabilną i długą pracę. Dzięki obrotowej rączce jest doskonały także dla starszych osób, które planują prace na działce czy w ogrodzie.

Przy niedostatku słońca grona owoców rosnących pod parasolem liści nie będą mogły uzyskać ani odpowiedniej wielkości, ani dobrego smaku. Dodatkowo nadmiar zielonych liści powoduje nie tylko zacienienie owoców, ale i zużywanie wody i składników pokarmowych, które powinny trafić do owoców.

Jesienna pielęgnacja winorośli polega przede wszystkim na skracaniu i usuwaniu niepotrzebnych pędów. Zaletą tego zabiegu jest także zwiększenie przewiewności krzewu, przez co poprawia się jego zdrowotność. Grona owoców szybciej wysychają po deszczu i są w mniejszym stopniu porażane przez chorobotwórcze grzyby.

Doświetlanie krzewu wykonujemy we wrześniu, jeżeli nie zdążyliśmy podczas letniego cięcia winorośli. Na każdej latorośli powinny pozostać najwyżej 2-3 grona. Za ostatnim gronem pęd należy przyciąć. Nie powinniśmy przy tym ciąć zbyt blisko grona. Zawsze musimy pozostawić jeszcze kilka liści, które będą odżywiały dojrzewające grona. Z kątów liści wyrastają także często pędy, tzw. pasierby, które z kolei powinniśmy uszczykiwać za pierwszym liściem.

Jesienne cięcie winorośli

Większość odmian winorośli rośnie silnie i już w połowie lata cały krzew pokrywa gęstwina liści i pędów. W takich warunkach nadmiernie zagęszczone rośliny są podatne na porażenie chorobami grzybowymi. Aby poprawić warunki wzrostu krzewów i owocowanie, w okresie pełnej wegetacji, przeprowadzamy drugie cięcie winorośli.

Stanowi ono uzupełnienie wcześniej przeprowadzonego cięcia. Jest proste do wykonania, bo przycinamy tylko pędy owocujące. Skracamy je za 8-10 liściem, licząc od ostatniego grona. Pozostawienie liści jest konieczne, aby odżywiać dorastające jagody. Przy niewielkiej liczbie gron na krzewie można zostawić nieco mniej, bo tylko 4-5 liści. Przy okazji wycinamy pasierby, czyli młode latorośle, które wyrastają z kątów liści. Są zupełnie nieprzydatne i tylko zagęszczają krzew.

Po przeprowadzonym cięciu krzew staje się bardziej luźny, dzięki czemu szybciej obsycha po deszczu. Jednocześnie bardziej przewiewny środek krzewu sprawi, że liście i grona owoców będą mniej podatne na porażenie przez szarą pleśń. Dodatkowym atutem cięcia letniego jest poprawa aromatu i słodyczy owoców przez lepsze doświetlenie dojrzewających gron.