Wśród warzyw należących do rodziny psiankowatych najbardziej znane są pomidory i papryki. Jednak coraz częściej możemy spotkać się z oberżyną, nazywaną także bakłażanem. Częścią jadalną tego warzywa jest owoc, który, w zależności od odmiany, może mieć różną wielkość, kształt i barwę. Zabarwienie najczęściej dotyczy jedynie skórki owocu, bo miąższ ma zazwyczaj barwę kremowo-beżową. Oberżynę można wykorzystywać w różny sposób – smażyć, dusić, grillować czy gotować.

Rośliny te są jednoroczne, zazwyczaj dorastają do około 1 m w uprawie polowej. W uprawie szklarniowej mogą wymagać podwiązywania, podobnie jak pomidory, dorastają bowiem nawet do 2-2,5 m. Podobnie jak inne psianki, oberżyna ma wysokie wymagania termiczne – nasiona najlepiej wysiewać w szklarni pod koniec lutego lub na początku marca w temperaturze 23-25°C do nagrzanego podłoża, np. z substratu torfowego.

Po wschodach rośliny w czasie kilku tygodni wytworzą kilka liści – w tym czasie odpowiednią temperaturą dla ich wzrostu jest 20°C w ciągu dnia i ok. 18°C w nocy. Zbyt wysoka temperatura i niewystarczająca ilość światła mogą powodować wybieganie roślin, co obniży ich jakość. Oberżynę, podobnie jak pomidory, możemy pikować do większych doniczek w fazie wytworzonych liścieni lub od razu wysiewać do doniczek średnicy 10-12 cm. Wyrośniętą rozsadę sadzimy w szklarni lub tunelu w połowie kwietnia, natomiast do uprawy polowej w połowie maja, podobnie jak pomidory czy paprykę.