To popularne warzywo dość często gości na naszych grządkach. Zawdzięczamy to naszym upodobaniom kulinarnym oraz wszechstronności tego gatunku. Cebulę można bowiem uprawiać z siewu bezpośredniego, z rozsady i z wykorzystaniem dymki. Cebula, podobnie jak większość gatunków z rodziny czosnkowatych, jest rośliną trwałą, jednak w naszych warunkach klimatycznych i w uprawie jest rośliną dwuletnią.

Ma duże wymagania glebowe i umiarkowane wymagania wodne. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, o pH w granicach 6,5-7. Na glebach zlewnych, ciężkich, kwaśnych i mocno zachwaszczonych nie należy jej uprawiać.Cebula nie jest zbyt wrażliwa na przedplon, ale najlepiej rośnie po ogórkach i ziemniakach; na to samo stanowisko może wrócić po 3-4 latach. Nasiona polskich odmian należy wysiewać jak najwcześniej,  wówczas rośliny wytworzą dużą rozetę liściową, a następnie dużą cebulę.

Ze względu na wolne kiełkowanie nasion (w optymalnych warunkach pojawiają się po ok. 3 tygodniach), można przy wysiewie bezpośrednim dodać do nich nasiona sałaty lub rzodkiewki, które wyznaczą rzędy. Cebula w okresie wschodów jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie, dlatego chwasty trzeba regularnie usuwać.

Najlepiej uprawiać cebulę z rozsady, bo rośliny w fazie kilku liści nie są już tak wrażliwe. Uprawa z dymki stosowana jest głównie do wczesnej uprawy pęczkowej lub na zbiór letni, w rejonach o krótszym okresie wegetacyjnym i na gorszych glebach.