I tak właśnie jest w przypadku ogrodów na pochyłym terenie, stoku, który sam w sobie jest raczej sporym utrudnieniem. Jednak jeśli w takim przypadku postawi się na kaskady i tarasy, można stworzyć przestrzeń wyjątkową, która na każdym poziomie skrywa coś innego.

A kaskady to nic innego jak system murków oporowych, które pozwalają na niwelację i wypłaszczenie terenu. Dzięki temu ogród staje się ciekawszy w odbiorze i bardziej funkcjonalny. Można to zrealizować przy pomocy kamiennych murów oporowych, które tworzą wsparcie dla poszczególnych półek terenu. Mury dodatkowo muszą być połączone z układem schodów, które zapewniają komunikację pomiędzy poszczególnymi piętrami ogrodu.

Warto również zauważyć, że ogród kaskadowy to idealny przykład na to, że ogrody mogą być ciekawe przez cały rok. Właśnie za sprawą umiejętnego zagospodarowania i wprowadzenia ciekawych elementów małej architektury. Wspomniane mury, w zależności od stylu ogrodu, mogą być wykonane z elementów nowoczesnych np. ciekawych cegieł czy systemów murowych, a także z naturalnego kamienia, który idealnie sprawdzi się w ogrodach mniej formalnych i swobodnych.

Co ważne, to fajnie i efektowne rozwiązane, a starannie ułożone kamienne mury powodują, że ogród staje się jeszcze ciekawszy w ogólnym odbiorze. I jak wspomniałem, to co jest wadą, nagle staje się zaletą. Ponadto rozwiązanie to pozwala na ciekawe i spójne zagospodarowanie całej przestrzeni, ale przede wszystkim daje możliwość stworzenia różnorodności i wielu elementów, które w sposób naturalny przyciągają wzrok. Mury można łączyć również z innymi elementami zagospodarowania ogrodu, chociażby efektownymi skalniakami czy kamiennymi ścieżkami. Wtedy całość wygląda jeszcze okazalej, a kamień staje się elementem przewodnim ogrodu.

Ogród kaskadowy nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze. Kosztuje zarówno materiał, a także sama robocizna, która w tym przypadku musi być wykonana bezbłędnie. Mury wymagają odpowiedniego fundamentu, a także solidnego murowania, aby stanowiły odpowiednie podparcie dla wyższych pięter terenu. I jest to tym bardziej istotne, im bardziej pochyły jest stok i wyższe są poszczególne półki. Jednak jeśli wszystko zrealizuje się poprawnie, można cieszyć się naprawdę wyjątkowym ogrodem, który jest znacznie ciekawszy niż jedna, płaska powierzchnia.

Tomasz Szostak

zogrodemnaty.pl