Już na etapie projektowania należy brać pod uwagę to, że dom i ogród powinny do siebie pasować. Budynek w stylu wiejskim dobrze wygląda w ogrodzie rustykalnym, który np. zupełnie nie pasuje do nowoczesnej, industrialnej bryły z betonu i stali. Z surową fasadą takiego budynku najlepiej współgra zielona aranżacja z małą liczbą barw, zdominowana przez czyste, proste linie i formy.

 

Pnącza – zielone ściany

Najlepszym pomysłem na scalenie ogrodu i domu jest okrycie ścian zewnętrznych roślinami pnącymi. Zawsze zielony bluszcz albo gubiący liście na zimę winobluszcz mogą piąć się po pionowych płaszczyznach nawet bez pomocy dodatkowych podpór lub stelaży. Duże przyrosty roczne (bluszcz – do 1 m, dzikie wino – do 1,5 m) sprawiają, że nie będziemy długo czekać, aby ściany domu okryły się gęstym, zielonym kobiercem liści. Pamiętajmy jednak o starannym przygotowaniu powierzchni, gdyż czepne korzenie i przylgi roślin mocno przytwierdzają się do tynku i trudno je oderwać, a młode przyrosty wchodzą w każde pęknięcie. W przypadku świeżo położonych tynków z nasadzeniami pnączy samoczepnych należy poczekać 1-2 lata.

Na zacienionej szorstkiej płaszczyźnie surowego muru bardzo dobrze poradzi sobie również hortensja pnąca, która zakwita w czerwcu-lipcu, zdobiąc ścianę domu kremowobiałymi kwiatostanami. Natomiast ukwiecone pędy glicynii i wiciokrzewu wspaniale ozdobią nasłonecznione fasady, ale pędy tych roślin potrzebują podparcia.

Rabaty tuż przy domu

Harmonijnym połaczeniem budynku z ogrodem może być bylinowa rabata między domem a ścieżką, zwłaszcza gdy blisko ściany rosną wyższe rośliny, a na brzegu dróżki gatunki najniższe lub okrywowe. Problem ze zbyt suchym podłożem dla tych bylin może pojawić się przy ścianie południowej i pod szerszym okapem dachu. W takich miejscach warto wykorzystać kropelkowy system nawadniania gleby.

Drzewa i wyższe krzewy

Takie nasadzenia, umiejscowione przed budykiem lub obok niego, pozwalają na stopniowe i łagodne połączenie domu z ogrodem. Podobną rolę odgrywa bujnie zazieleniona pergola, jednak w obu przypadkach rośliny nie powinny zbytnio zasłaniać okien. Zdrowe drzewa nie są zagrożeniem dla domu, ale w jego pobliżu nie należy sadzić łamliwych topól ani robinii akacjowych. Dla fundamentów betonowych korzenie drzew nie są niebezpieczne.

Rośliny w pojemnikach

Ściany budynku i przejścia między domem a ogrodem zyskują dodatkowy atrakcyjny wygląd dzięki roślinom w donicach lub skrzynkach. Wymagają one jednak większej pielęgnacji, chociażby jeśli chodzi o podlewanie – latem nawet dwa razy dziennie. Z reguły pojemniki co roku obsadzamy na nowo.

"Zielony salon"

Dużą zaletą salonów pod chmurką, które przy dobrej pogodzie są "przedłużeniem" domu, jest możliwość zmiany wystroju przez przenoszenie mebli ogrodowych i donic z roślinami. Meble te powinny być wytrzymałe, dlatego wykonuje się je ze specjalnych gatunków drewna egzotycznego, a także aluminium, nowoczesnych tworzyw sztucznych i stali odpornej na rdzę. W ten sposób wyposażenie "zielonego salonu" można pozostawić w ogrodzie przez cały sezon.