Poniżej 5 wybranych odmian, zróżnicowanych wielkościowo i kolorystycznie, wraz z krótką charakterystyką. Z ich udziałem można stworzyć piękne rabaty i ciekawie zaaranżować ogrodową przestrzeń.

 

Kostrzewa sina 'Blauglut' - kępkowa trawa o niebieskich, wąskich listkach, które swą barwę zachowują przez cały rok, również zimą. Osiąga wysokość około 20 centymetrów, w czasie kwitnienia do 30, podobną również średnicę. Preferuje stanowiska słoneczne, podłoże przepuszczalne, z domieszką piaskowego. Kostrzewa sina jest jedną z najmniej wymagających traw ozdobnych, a zarazem jedną z najatrakcyjniejszych. Odporna na szkodniki, suszę oraz mróz, najbardziej wybarwia się na piaszczystych i ubogich glebach.

Imperata 'Red Baron' - niezwykle efektowna i ciekawa odmiana trawy ozdobnej, wolno rozrastającej się i nieekspansywnej. Tworzy kępy o liściach zielonych na początku wegetacji czyli wiosną, a później, aż do jesieni czerwonych, przebarwiających się od wierzchołka ku dołowi. Jest to trawa rozłogowa o średniej wielkości, dorastająca do około 40 – 60 centymetrów wysokości. 'Red Baron' to trawa wymagająca gleby żyznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej, bogatej w potas oraz stanowiska słonecznego, ewentualnie tylko lekko zacienionego.

Rozplenica japońska 'Hameln' - jedna z popularniejszych traw ozdobnych. Tworzy zielone kępy luźnych, rozlewających się, wąskich liści, dorasta do około 80 centymetrów. Kwitnie stosunkowo wcześnie, zazwyczaj już w końcówce lipca, a jej puszyste kwiatostany przypominają wąskie szczotki, które początkowo są zielono – białe, później różowawe, aż stają się szaro – brunatne. Rozplenica 'Hameln' zdecydowanie preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Nie należy do gatunków wymagających, najlepiej rośnie jednak w żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie.

Miskant chiński 'Variegatus' - ozdobna, silnie rosnąca trawa, tworząca duże, gęste i przewieszające się kępy, wysokości nawet do 2 metrów. Wśród miskantów wyróżnia się biało - żółtym obrzeżem liścia. W polskich warunkach kwitnie stosunkowo rzadko, stąd warto go traktować jako odmianę ozdobną ze względu na ciekawe ulistnienie. Miskant ten najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Jak wszystkie miskanty jest gatunkiem szybko rosnącym, mimo to nie należy do traw inwazyjnych, które rozrastają się w sposób niekontrolowany.


Miskant chiński 'Memory' - szybko rosnąca trawa ozdobna, tworząca wyprostowane kępy, u dołu węższe, u góry szerokie, jesienią zwieńczona dużymi, jedwabistymi kwiatostanami. Dorasta do 2,5 metra wysokości, około półtora metra szerokości, liście ma długie, dosyć szerokie, szczególnie w porównaniu do innych odmian, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym przebiegającym przez środek. Miskant 'Memory' preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, a stanowiska słoneczne.

Tomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl