Jednym z lepszych naturalnych antybiotyków, który nadal znaleźć możemy na listopadowych zagonach jest czosnek. Jednak wszystkie warzywa cebulowe zawierają związki siarki mające działanie antybakteryjne.

Dlatego w okresie jesiennym wprowadzajmy je częściej do naszej diety. Jeśli zraża nas ich intensywny zapach, możemy go zneutralizować zieloną pietruszką lub goździkami. Warzywa te możemy przyrządzać w różny sposób, ale najlepsze właściwości ochronne mają, gdy są spożywane na surowo.

 

 

Do najbardziej znanych gatunków należą: cebula zwyczajna, czosnek i por oraz szczypiorek, jednak warte wykorzystania są także czosnek liściowy (jego inna nazwa to szczypiorek czosnkowy lub czosnek chiński) oraz siedmiolatka, którą można uprawiać podobnie jak pory lub szczypiorek. W okresie jesiennym dobrym wyjściem jest także pędzenie cebuli oraz szczypiorku dla uzyskania świeżego szczypioru.

Polecane rośliny cebulowe

1. Pędy kwiatostanowe czosnku olbrzymiego są także jadalne, jednak jedynie w fazie pąków.

2. Por to warzywo dość często wykorzystywane. W zależności od odmiany, można go zbierać od lata do zimy. Jest idealnym składnikiem zdrowych surówek, sałatek i zup. 

3. Szczypiorek w okresie zimowym można pędzić, wykorzystując do tego 1-2-letnie kępy, z których nie zbierano szczypioru. Wspaniale smakuje z twarożkiem lub jajecznicą.

4. Cebula siedmiolatka może być uprawiana jako roślina jednoroczna, wówczas zbiera się całe rośliny, podobnie jak pory.

5. Siedmiolatka uprawiana tradycyjnie (dla pozyskania liści) jako roślina wieloletnia.