Aby odkryć, jak ostry smak oddziałuje na nasz organizm, wystarczy ugryźć maleńki kęs papryczki chilli. Najpierw robi się nam gorąco, potem na czole pojawiają się kropelki potu, a nos jest tak zapchany, że aż trudno oddychać. 

Zawarta w papryczce kapsaicyna to alkaloid odpowiedzialny za piekący, ostry smak. Co ciekawe, pobudza on komórki nerwowe w ten sam sposób co poparzenie czy uraz mechaniczny, jednak w przeciwieństwie do nich nie uszkadza tkanek. Kapsaicyna ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Według najnowszych badań niszczy komórki rakowe, działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Kapsaicyna jest także składnikiem maści łagodzących bóle stawów i mięśni.

Choć w małych ilościach alkaloid ten jest niegroźny, w dużych dawkach może poważnie zaszkodzić. Kapsaicyny powinni szczególnie unikać chorzy na astmę oskrzelową. Po jej przedawkowaniu mogą wystąpić u nich konwulsje lub silne sinienie skóry. Za ostry smak wielu warzyw i ziół odpowiedzialne są także olejki lotne. To naturalne antybiotyki, które pomagają nam uporać się z groźnymi infekcjami.

 

 

Udowodniono, że regularne spożywanie czosnku reguluje pracę serca i łagodząco działa na górne drogi oddechowe. Z kolei szczypiorek ze względu na intensywny, ostry smak liści jest wspaniałą alternatywą dla soli. Ma silne działanie bakteriobójcze i pomaga obniżać ciśnienie, dlatego powinniśmy sięgać po niego jak najczęściej.

Wielu uprawia nasturcje dla celów ozdobnych, zapominając, że roślina ta ma także wszechstronne zastosowanie w medycynie. Jej jadalne kwiaty i liście zapobiegają infekcjom dróg moczowych i układu oddechowego, a do tego mają ostry smak, przypominający smak rzeżuchy lub rukoli. 

 

Ostre smaki z ziołowej grządki

Gorczycznik posp. Barbarea vulgaris

Liście przypominają w smaku rzodkiewkę, mogą być wspaniałym dodatkiem do sałatek i surówek.

Warzucha lekarska Cochlearia officinalis

Pikantne liście są idealnym dodatkiem do zup i sosów, ale smakują także na surowo w surówkach.

Pieprzyca Lepidium

Słodko-ostre liście smakują najlepiej w surówkach. Wspomagają apetyt i pobudzają przemianę materii.

Cząber ogrodowy Satureja montana

Pieprzne w smaku liście wzbogacają smak potraw z fasolą w roli głównej lub dań jednogarnkowych.

Rdest ostrogorzki Polygonum hydropiper

Liście są ostre, gorzkie i pieprzne w smaku. Używane są jako tradycyjna przyprawa w kuchni japońskiej.

Szczypiorek Allium schoenop.

Zawierające dużo witaminy C liście są smacznym dodatkiem do twarożku lub jajecznicy.

Głodek Draba muralis

Słodko-ostre liście pasują zwłaszcza do sałatek. Roślina należy do rodziny kapustowatych.

Nasturcja Tropaeloum

Zarówno kwiaty, jak i liście tej rośliny są jadalne. Idealne do zup i sałatek lub jako jadalna dekoracja.