Niesprzyjająca aura, nadmiar obowiązków domowych, kłopoty w pracy... Wszystko to nie wpływa zbyt korzystnie na nasze samopoczucie. Jak w takich warunkach odzyskać pogodę ducha? Najprościej zmienić nawyki żywieniowe. Wiele spośród pospolitych warzyw, ziół i owoców zawiera substancje biologicznie czynne, które pomagają zwalczyć stres. W przewlekłych stanach napięcia nerwowego konieczne jest zażywanie dodatkowych dawek witaminy C, inaczej szybko utracimy odporność, a wówczas o przeziębienie nietrudno.

W witaminę C bogate są nie tylko cytrusy, ale też tak dostępne w każdym warzywniaku pietruszka, kapusta włoska i czerwona, brokuł, papryka i ziemniaki. Warzywa te zawierają dużo chromu. Gdy go brakuje, możemy odczuwać wewnętrzny niepokój i rozdrażnienie. Równie ważny jest też magnez. Pierwiastek ten hamuje uwalnianie hormonów stresu i działa uspokajająco. Chrom zawarty jest w dużych ilościach przede wszystkim w warzywach strączkowych, ryżu naturalnym, produktach pełnoziarnistych, szpinaku, migdałach i orzechach włoskich.  

Jeżeli szybko się męczymy i łatwo irytujemy, może być to spowodowane niedoborem witamin z grupy B. Je też znajdziemy w owocach strączkowych i pieczywie pełnoziarnistym. Dobrą przekąską są nasiona słonecznika. Witamina B5 znajduje się w grzybach i drobiu, szpinak zawiera B6, kiełkach pszenicy, orzechach włoskich.

Antystresowo działa też cynk. Jest on zawarty m.in. w płatkach zbożowych, soczewicy, daktylach i mleku. Wspomnijmy też o węglowodanach, dzięki którym poziom cukru we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie, co przekłada się na poprawę nastroju.

Zacznij uspokajać organizm jedząc zdrowe śniadanie!

Nie od wczoraj wiadomo, że śniadanie to jedno z podstawowych posiłków, którego nie powinieneś opuszczać. Powinno składać się z wartościowych składników. Niestety słodzone płatki na mleku oraz tosty z topionym serem nie są najlepszym rozwiązaniem ze względu na dużą ilość cukru, która prowadzi do nieustannego i niepohamowanego łaknienia cukru przez cały dzień, co dodatkowo powoduje frustrację.

Warto zainwestować w domową kiełkownicę lub watę na kiełki - zdrowe korzonki wyrosną w przeciągu 5-6 dni. One dostarczą niezbędnej dawki witamin z grupy B odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego rozwoju i stanu układu nerwowego.

Dodatkowo kwasy omega -6 zapobiegają występowaniu przewlekłej depresji i nerwicy. Znajdziesz je między innymi w kiełkach pszenicy. Dodaj je do sałatki z mięsem na ciepło lub kanapki z warzywami.

 

Większość z nas oddycha zbyt płytko i za szybko, zwłaszcza gdy mamy za dużo na głowie. Wówczas organizm jest niedotleniony, co tylko wzmaga nerwowość. Aby rozładować napięcie, wystarczy proste ćwiczenie oddechowe: usiądźmy wygodnie i wykonajmy w ciągu minuty 6 spokojnych oddechów, za każdym razem głęboko wdychając powietrze i wolno je wydychając (pięć serii).