OKRYWAMY WARZYWA ZIMUJĄCE W GRUNCIE Warzywa pozostające jeszcze w gruncie można okryć płaskimi osłonami, np. białą włókniną lub przezroczystą folią, pod którymi będą lepiej chronione przed przymrozkami.


SPULCHNIAMY GLEBĘ Zagony po skończonej uprawie roślin przekopujemy szpadlem lub widłami. Gleby lekkie spulchniamy płycej, aby nie pogorszyć ich struktury.


PRZEDZIMOWY PRZEGLĄD NARZĘDZI Narzędzia i urządzenia ogrodnicze, których nie zamierzamy używać już w tym roku, trzeba wyczyścić, zakonserwować i przechowywać w bezpiecznym (suchym, izolowanym) pomieszczeniu. Przedzimowy przegląd dotyczy również nasion, nawozów i preparatów chemicznych, które przydadzą się w przyszłym sezonie wegetacyjnym.


OSŁANIAMY ZIOŁA Ciepłolubne zioła, np. tymianek czy rozmaryn, źle znoszą jesienne deszcze. Warto osłonić rośliny ze wszystkich stron folią naciągniętą na cienkie tyczki. Taki prowizoryczny daszek bardzo dobrze chroni uprawy przed wilgocią, która jest jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.