Sadzenie cebul i bulw

Październik to ostatni miesiąc sadzenia do gruntu cebul tulipanów, hiacyntów, szafirków, kosaćców, iksji, czosnków oraz bulw krokusów. Z nadejściem mrozów, gdy gleba lekko przemarznie, zagony z liliami, hiacyntami i narcyzami trzeba przykryć warstwą słomy, suchych liści, rozdrobnionej kory lub słomiastego obornika.


Wysiewanie nasion roślin jednorocznych

W tym miesiącu można wysiać wprost do gruntu nasiona takich gatunków, jak: smagliczka nadmorska, nagietek lekarski, chaber bławatek, wilec purpurowy. Dzięki temu rośliny wcześniej wiosną rozpoczną wegetację i szybciej zakwitną.


Zakup i sadzenie róż

Glebę pod uprawę róż należy spulchnić do głębokości 60 cm oraz przemieszać dobrze przekompostowanym obornikiem lub kompostem. Przed sadzeniem korzenie róż skracamy do długości 20–25cm i moczymy w wodzie z dodatkiem fungicydów. Krzewy sadzimy na taką głębokość, aby po udeptaniu ziemi i obfitym podlaniu miejsce okulizacji znajdowało się na równi z powierzchnią gleby lub 2–3 cm pod ziemią. Zaletą jesiennego sadzenia krzewów jest ich łatwiejsze i lepsze ukorzenienie się niż wiosną.