Porządkowanie sadu

Koniec października to najlepszy okres na zrobienie porządków w sadach i ogrodach. Gdy opadną wszystkie liście, należy starannie je wygrabić. Spod drzew trzeba również zebrać wszystkie opadłe, gnijące i porażone przez choroby owoce. Dzięki temu znacznie ograniczymy źródło chorób i szkodników, co ułatwi nam ochronę w roku następnym.


Jakie drzewa można sadzić jesienią?

Jesienny termin sadzenia drzew i krzewów jest polecany dla gatunków odpornych na niskie temperatury, takich jak jabłoń, grusza czy śliwa. Natomiast brzoskwinie i czereśnie lepiej jest sadzić wiosną. Często zdarza się, że posadzone jesienią nie zdąża się dobrze ukorzenić i mroźną zimą przemarzają.


Późne zbiory jabłek

Październik to praktycznie ostatni miesiąc dojrzewania późnozimowych odmian jabłek. Nie powinniśmy opóźniać zbiorów, gdyż przejrzałe owoce będą się źle przechowywały. Sygnałem do rozpoczęcia zbiorów jest początek opadania pierwszych zdrowych owoców z drzewa.


Zimowe osłony

Przed nadchodzącą zimą warto zaopatrzyć się w osłony ze słomy lub tektury, którymi okryjemy nowo posadzone lub wrażliwe ma mrozy gatunki drzew i krzewów.