Koniec z nawożeniem 
Nie zasilamy roślin nawozami azotowymi oraz mieszankami, w skład których wchodzi azot, ponieważ przedłuża on wegetację roślin, wskutek czego pędy nie zdążą zdrewnieć i mogą przemarznąć podczas surowych zim.


Ściółkowanie gleby
Ważnym zabiegiem jest ściółkowanie gleby, które przyczynia się do utrzymania temperatury na bardziej wyrównanym poziomie. W czasie zimy gleba ściółkowania zamarza płycej, a przy łagodnej zimie może nie zamarzać w ogóle. Dzięki temu pozwala to na częściowe uzupełnienie braków wody u roślin zawsze zielonych. Ściółka chroni nasady pędów oraz rozwijające się płytko korzenie przed przemarznięciem.


Sadzenie krzewów 
Październik to idealny termin sadzenia drzew i krzewów o sezonowych liściach z odkrytym korzeniem, ponieważ właśnie teraz rośliny znajdują się w fazie spoczynku. Jesienna chłodna pogoda sprzyja rozwojowi korzeni w nowym miejscu sadzenia roślin. Przed sadzeniem należy zwrócić uwagę na to, aby nie przesuszyć systemu korzeniowego. Jeżeli zaobserwujemy objawy zasychania korzeni lub pomarszczenia kory na pędach, korzenie należy zanurzyć w wodzie na około 2 godziny.