Zdrowe odżywianie jest niezbędne nie tylko dla prawidłowego rozwoju układu kostnego czy mięśniowego. Nowe badania naukowe potwierdzają, że dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta ma wielki wpływ na sprawność umysłową – w tym zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Idealnym „paliwem” dla umysłu jest glukoza, czyli cukier gronowy. Nie oznacza to jednak, że zjedzenie dużej ilości cukierków z dodatkiem cukru gronowego uczyni z nas geniuszy. Przeciwnie, nadmiar cukru we krwi spowalnia szare komórki, dlatego też, po mniej więcej 20 minutach, następuje spadek koncentracji.

Zjawisko to zachodzi jeszcze szybciej, jeśli organizmowi brakuje innych ważnych składników odżywczych. Badania naukowe przeprowadzone na grupie dzieci szkolnych wykazały, że zła dieta, zwłaszcza uboga w cynk, żelazo, witaminę B i białko, obniża sprawność intelektualną i podnosi poziom agresji.

Miseczka musli z płatkami zbożowymi, owoce i orzechy na śniadanie to wysokokaloryczna „odżywka" dla umysłu, która dostarcza organizmowi wszystkich ważnych witamin i składników mineralnych. Jest wśród nich także działający kojąco na nerwy i rozluźniający mięśnie magnez.

Test przeprowadzony na Uniwersytecie Bostońskim wykazał, że sprawność umysłowa osób, które zrezygnowały z posiłków w fast foodach, a zaczęły jeść suszone owoce i orzechy, wzrosła w ciągu miesiąca o 30%.

Białko roślinne z soi, kiełki pszeniczne, groch lub soczewica zwiększają zdolność koncentracji w sposób trwały. Szwedzcy naukowcy odkryli, że zawarte w białku połączenia kwasu foliowego zmniejszają ryzyko zawału serca i wylewu krwi do mózgu, z tym jednak zastrzeżeniem, że codzienna dieta będzie również obfita w warzywa i owoce.

Zdrowym i szybkim zastrzykiem energii jest niskotłuszczowy jogurt. Kubek tego napoju warto pić każdego dnia przed wyjściem do pracy lub szkoły. Na myślenie dobre jest też mięso tuńczyka, zawiera ono bowiem dużo zdrowych kwasów tłuszczowych.

Podstawą każdej dobrej diety są płyny. Sprawiają one, że krew jest rozrzedzona, dzięki czemu poprawia się dokrwienie mózgu. Działanie lekko pobudzające ma niesłodzona zielona herbata. Silniejszym napojem dopingującym jest kawa. Jej działanie pobudzające utrzymuje się zwykle przez 2-3 godziny.