Wpadłam na pomysł, jak zachęcić dzieci do ogrodnictwa, a przy tym dobrze się bawić i złapać w zimie trochę witamin. Należy uprawiać kiełki. W sklepie można kupić gotowe, jednak taniej wyhodujemy je samodzielnie. Przede wszystkim będziemy mieć z tego więcej frajdy i nauczymy nasze pociechy czegoś nowego.

W czym uprawiać

W domowych warunkach najlepiej sprawdza się kiełkownica. Można ją kupić w centrach ogrodniczych lub sklepach ze zdrową żywnością. Kiełki można także hodować na talerzu wyłożonym ligniną, w specjalnym woreczku lub słoiku.

Wybór nasion

Zwykłe nasiona przeznaczone do uprawy w gruncie mogą zawierać trujące środki konserwujące. I dlatego do kiełkowania używam tylko tych, które na torebce mają wyraźnie zaznaczone, że są przeznaczone do tego celu. Dzięki temu mam gwarancję, że są wolne od chemicznych zanieczyszczeń i że większość z nich wykiełkuje.

Odpowiednie warunki

Najlepsze warunki dla wzrostu nasion to półcień. Nie należy zostawiać ich w pełnym słońcu, gdyż zwiększyłoby to szansę rozwoju pleśni. Ważny jest też stały dostęp tlenu. Dlatego należy rosnące kiełki porozdzielać, np. pod strumieniem zimnej wody.

Tempo wzrostu

Różne nasiona charakteryzuje inna zdolnością kiełkowania. Jednak na pojawienie się kiełków do spożycia czekamy zwykle od 4 do 7 dni.

Przygotowanie do jedzenia

Kiełki wsypujemy do miski i zalewamy je wodą. Puste łupinki nasion, które wypłynęły na powierzchnię zbieramy łyżką lub zlewamy. Zawartość miski ostrożnie przelewamy z powrotem do pojemnika i pozbywamy się niewykiełkowanych nasion, które pozostaną na dnie.

Gotowe kiełki najlepiej jest jeść na bieżąco – same lub jako dodatek do innych potraw. Pozostałe, po ich dokładnym osuszeniu, możemy trzymać w lodówce do 7 dni.

Konserwacja

Za każdym razem kiełkownicę należy dokładnie umyć, aby pozbyć się zanieczyszczeń, a także usunąć z pojemnika bakterie i grzyby.

Agnieszka Rembiszewska

Przepis na Ogród – Zdrowe kiełki

Kiełki to doskonałe źródło witamin i mikroelementów dla naszego organizmu.

  • Rzodkiewka jest bogata w witaminę C oraz siarkę. Dlatego wpływa korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. 
  • Fasolka, soja i soczewica zawierają duże ilości kwasu foliowego, witamin z grupy B, wapnia i magnezu. Wspaniale koją nerwy i są dobre dla naszych kości.
  • Skiełkowany słonecznik ma lekko orzechowy smak. Powinni go jadać mężczyźni. Cynk w nim zawarty dobroczynnie wpływa na prostatę.
  • Fasolkę mung możemy spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest nieocenionym źródłem łatwo przyswajalnego białka.