Wiosna na horyzoncie! To czas kiedy w naszej ogrodniczej świadomości rozbrzmiewają wszystkie plany. Polecamy warzywa do wysiewu w marcu - zainspirują Was nie tylko w ogrodzie!

Chili

Jeżeli planujemy uprawiać papryczki chili z wysiewu nasion, a nie z rozsady, należy im zapewnić optymalną temperaturę i ciepłe warunki wzrostu. Najlepiej wysiać je do połowy marca - wtedy będzie miała odpowiednio długi okres, aby wykiełkować. Możemy wykonać siew do małych doniczek lub mini szklarenek. Chcąc przyspieszyć wzrost, jeszcze przed wysianiem namocz nasiona na około 18-24 h i pozostaw w ciepłym miejscu - najlepiej w kuchni, niedaleko kuchenki. Pozostaw je na ręczniku papierowym lub zwilżonej ligninie.

Chili

Bakłażan

Delikatne uprawy bakłażana muszą być wysiewane w mini szklarenkach lub pod przykryciem - może być to agrotkanina. W ten sposób zapewnisz roślinie ciepłe warunki wzrostu. Wytworzone liście rozsadzamy do gruntu dopiero pod koniec maja.

Bakłażan

Pomidor

Wysiew nasion, w zależności od temperatury należy rozpocząć w drugiej połowie marca. Należy przygotować pojemniki z podziałkami - plastikowe lub z tworzywa organicznego. Wypełniamy je odpowiednim podłożem, a następnie lekko dociskamy. Jeżeli chcesz, aby ziemia była bardziej przepuszczalna - dodaj mieszankę piasku oraz torfu, który urozmaici ją.

Pomidor

Bób

Nasiona bobu sieje się wprost do gruntu przez cały marzec oraz pierwszą połowę kwietnia. Są dwa sposoby siania - punktowy oraz gniazdowy. W pierwszym przypadku co 10 cm, natomiast w kolejnym grupowo siane nasiona po 2-3 sztuki co 20 cm. W przypadku, gdy zima nie ustępuje nawet w drugiej połowie marca, można wcześniej przygotować rozsadę w doniczkach.

Bób

Burak

Wprawdzie buraki można wysiewać do gruntu od razu w połowie kwietnia, ale żeby przyspieszyć rozmnożenie rozsady, można wysiać nasiona do multiplatów. Należy wysiać do jednej komórki około 2-3 nasionka. Potem odstawić w ciepłe miejsce i zahartować po wykiełkowaniu wkładając do inspektu zewnętrznego.

Burak

Burak liściowy

Jeżeli planujemy wczesny zbiór, wysiewamy pod osłonami w marcu. W ten sposób zapewnimy nasionom wyższą temperaturę, prawidłową do wzrostu i kiełkowania. Bezpośrednio do gruntu dopiero w kwietniu, przekładając na miejsce stałe.

Burak liściowy

Sałata

Liściowa, batawska czy łodygowa - siew rozpoczynamy przez cały marzec na głębokość około 1 cm. przygotowujemy wysiew w mini szklarenkach, a następnie przekładamy do gruntu. Wysiew bezpośredni do ziemi możemy wykonać na przełomie kwietnia.

Sałata

Warzywa do wysiewu w marcu 

Jak widać, powyższe 7 propozycji to tylko baza do dalszych ogrodniczych eksperymentów.