KONIEC Z OKRYCIAMI. Usuwamy okrycia zabezpieczające drzewa i krzewy przed mrozem.
ZABEZPIECZAMY PNIE. Sprawdzamy, czy w trakcie zimy nie zostały uszkodzone przez gryzonie pnie młodych drzew. W razie ogryzienia kory zabezpieczamy powstałą ranę preparatem ze środkiem grzybobójczym.
CIĘCIE DRZEW. Przystępujemy do cięcia jabłoni, grusz i Śliw oraz krzewów jagodowych. Pamiętajmy o wykonywaniu cięcia przy bezdeszczowej pogodzie i zabezpieczaniu ran.
NOWE NASADZENIA. Jeśli pozwalają warunki pogodowe, możemy przystąpić do sadzenia nowych drzew i krzewów. Materiał szkółkarski powinien pochodzić tylko z dobrych szkółek. Każde drzewko powinno mieć etykietę z nazwą odmiany i podkładki.

Kilka uwag o kolejności prac przy cięciu drzew. W pierwszej kolejności wycinamy na obrączkę konary i gałęzie, które rosną zbyt nisko, pokładają się na ziemi i przeszkadzają, np. w koszeniu trawy pod drzewem. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, przeprowadzamy cięcie sanitarne, które powinno być wykonywane przynajmniej raz w sezonie. Zabieg ten polega na przycięciu wszystkich gałęzi silnie porażonych przez choroby i szkodniki, z widocznymi zrakowaceniami czy z wyciekami gumy aż do zdrowego miejsca. Koniecznie wycinamy pędy, które złamały się zimą pod ciężarem śniegu lub latem, gdy było zbyt wiele owoców. Otwarte rany stanowią doskonałe miejsce do wnikania patogenów. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, pokładające się na innych i wrastające do środka korony. Usuwamy gałęzie, które zbytnio zagęszczają koronę. Gdy jest nadmierna liczba wzajemnie zacieniających się pędów, owoce będą drobne i mało smaczne. Jeśli drzewo rośnie zbyt silnie w górę, trzeba obniżyć jego wysokość, wycinając na obrączkę najsilniej rosnące konary w górnej części korony. Aby odmłodzić koronę starego drzewa, wytnijmy całkowicie najstarsze przyrosty. W następnym roku w tym miejscu pojawią się młode pędy. Należy bezwzględnie usuwać wilki pojawiające się po silnym cięciu w roku poprzednim (z wyjątkiem brzoskwiń). Po cięciu zabezpieczamy rany odpowiednim preparatem.

WARZYWNIK

SADZIMY CZOSNEK. Rozpoczynamy wiosenne sadzenie ząbków czosnku jarego (‘Jarus’, ‘Cyryl’) oraz dymki cebuli zwyczajnej, czyli drobnych cebulek.
PRZYGOTOWUJEMY ZAGONY I GRZĄDKI. Wyznaczamy zagony i grządki pod uprawę warzyw, a powierzchnię gleby płytko spulchniamy (do głębokości 5 cm) i wyrównujemy. Wygrabiamy pozostałości liści oraz chwastów, które możemy przeznaczyć na kompost. Można rozsiać nawozy mineralne fosforowe i potasowe.
WYSIEWAMY WARZYWA. W końcu marca, gdy gleba jest już rozmarznięta, wysiewamy do gruntu nasiona marchwi wczesnej, kopru ogrodowego i pietruszki korzeniowej. Można również siać nasiona sałaty, szpinaku, a także rzodkiewki.
SIEJEMY STRĄCZKOWE. Na przełomie marca i kwietnia wysiewamy groch cukrowy (‘Bajka’, ‘Iłówecki’) i łuskowy (‘Sześciotygodniowy’, ‘Cud Kalvedonu’) oraz bób (‘Makler’, ‘Windsor Biały’).
PRZYKRYWAMY SIEWY. Marcowe zasiewy warto przykryć przezroczystą folią lub białą włókniną, co przyspieszy wzrost roślin.
SADZENIE POD OSŁONĄ. Pod osłonami kontynuujemy sadzenie rozsady sałaty masłowej i kruchej oraz kalarepy.