Ogród

Wielkie porządki - marzec w ogrodzie

Zajęciem rozpoczynającym wiosenne przygotowania do sezonu powinno być zdjęcie zimowego okrycia z roślin. Pozbywamy się również stroiszu z roślin cebulowych, wrzosów i wrzośców oraz posadzonych bylin.

Jeśli ziemia już na dobre rozmarzła, nic nie stoi na przeszkodzie, by usunąć również cieniówki z zimozielonych roślin liściastych oraz iglaków. Pomóc roślinom dobudzić się po zimie może też wzruszenie pazurkami ziemi, w szczególności wokół roślin cebulowych.

Rozsuwamy również rozrzuconą korę. Wszystkie te zabiegi pomogą szybciej rozmarznąć się roślinom oraz glebie.

 

Cięcie krzewów i pnączy

Przy sprzyjających warunkach, pierwsze wolne chwile marca możemy poświęcić na wstępne cięcie roślin ozdobnych. Wykluczając hortensję ogrodową, przycinać możemy wszystkie krzewy kwitnące latem. Krzewy te kwitną na pędach tegorocznych, przez co cięcie wiosenne nie zaszkodzi produkcji kwiatów.

Starsze krzewy, dodatkowo odmładzamy wycinając u podstawy najstarsze pędy oraz skracając o 1/3 resztę. Młodszym natomiast usuwamy tylko pędy najsłabsze, a resztę nieznacznie skracamy. Zabieg ten przyśpieszy rozkrzewianie i pozytywnie odbije się na kwitnieniu.

Magnoliom oraz różanecznikom usuwamy wyłącznie chore lub uschnięte pędy. Przycinamy również powojniki; starsze egzemplarze nisko, do około 50 centymetrów nad ziemię. Pamiętajmy, by cięcie wykonać na centymetr nad parą zdrowych pąków. Słabiej natomiast przycinamy młodsze okazy, skracając pędy do połowy ich długości. Tnąc, pozbywamy się wszystkich uschniętych fragmentów rośliny.

Rozpoczynamy nawożenie

Systematyczne nawożenie jest podstawą zdrowego rozwoju nie tylko drzew i krzewów, ale również bylin czy roślin cebulowych. Pierwszą wiosenną dawkę zastosować możemy na początku marca. Najbardziej odpowiednie będą nawozy wieloskładnikowe lub organiczne, pod postacią tradycyjnego kompostu.

Nie zapominamy o trawniku

Prace nad odbudowaniem po zimie darni trawnika rozpocząć możemy od razu po roztopieniu się śniegu i przesuszeniu podłoża. Na początku zalecamy przegrabienie całej powierzchni trawnika, usunięcie suchych liści i zanieczyszczeń, które nagromadziły się podczas zimy. Przy ciepłej pogodzie, trawa szybko zacznie wschodzić. Wtedy, pod koniec marca możemy przeprowadzić pierwsze koszenie oraz wiosenne nawożenie.

Gdy pomimo grabienia, na powierzchni trawnika w dalszym ciągu będzie utrzymywać się zbita warstwa zeschłych liści traw, należy przeprowadzić aerację oraz wertykulację. Zabiegi te oczyszczą trawnik z filcu organicznego oraz napowietrzają darń. Zabiegi te powinno się jednak wykonać przed zastosowaniem nawozów. W marcu zalecamy również dosianie trawy, w miejscach, gdzie powierzchnia trawnika jest przerzedzona.

Sad

Prace pielęgnacyjne

Z zimowego snu budzi się również sad. Na początku usuwamy zimowe osłony z drzewek potrzebujących pomocy w przetrwaniu zimowych mrozów. Jest to również dobry moment do przyjrzenia się roślinom pod kątem ich zdrowotności.

Podłużne pęknięcia na korze oczyszczamy, smarujemy maścią ogrodniczą i zabezpieczamy taśmą elastyczną, którą pozostawiamy na drzewie do końca czerwca. Następnie warto wygrabić teren wokół drzew i delikatnie przekopać glebę, uważając na płytko zalegające korzenie.

Rozgarniamy też kopczyki usypane jesienią wokół nowo posadzonych drzewek, formując przy tym misy, służące do gromadzenia wody wokół rośliny w trakcie podlewania lub opadów.

 

 

Warzywnik

Nawozimy warzywa wieloletnie

Po rozmarznięciu gleby i przy sprzyjającej pogodzie możemy przystąpić do zasilania rabarbaru, szczawiu, cebuli siedmiolatki oraz szczypiorku.

Rozpoczynamy sianie

W sprzyjających warunkach pod koniec marca możemy również rozpocząć siew do gruntu warzyw odpornych na niskie temperatury – bobu, grochu, rzodkwi, rzodkiewki, wczesnej marchwi, pietruszki oraz szpinaku.