Ogród ozdobny

Otrząsamy śnieg

Ciężki zalegający śnieg naraża wszystkie rośliny iglaste na wyłamywanie gałęzi. Problem ten dotyczy zarówno roślin o pokroju kulistym, jak i kolumnowym czy horyzontalnym. Dokładnie zabezpieczyć jednak należy przede wszystkim formy kolumnowe i kuliste. Obwiązując je sznurkiem znacznie zmniejszymy powierzchnię, na której może osiadać śnieg.

Krzewy horyzontalne przed złamaniami uchroni częste otrzepywanie ze śniegu. Problem ten dotyczy również drzew i krzewów liściastych. W ich przypadku podstawową pielęgnacją również jest częste uwalnianie gałęzi spod ciężaru śniegu.

Okrywamy krzewy i drzewa

Znaczne spadki temperatur zdarzają się nawet podczas zdawałoby się łagodnych zim. Niestety, skoki temperatury mogą znacznie nadwątlić zdrowie rośliny, rozhartowanej przez niewymagającą zimę. Nie zaszkodzi więc chociaż częściowo uchronić rośliny przed skokami temperatury, okrywając je włókniną. Dotyczy to przede wszystkim takich roślin, jak hortensje, różaneczniki, młode piwonie krzewiaste, wrzosy i wrzośce, lawenda czy santolina, róże szczepione na pniu oraz klony palmowe.

Z kolei młode drzewa o gładkiej i ciemnej korze narażone są na spowodowane przez znaczny mróz pęknięcia kory. Zalecamy ich bielenie. Warto przykryć agrowłókniną również korony małych drzewek lub krzewów oraz pnie tekturą falistą lub matą słomianą.

Podlewamy zimozielone

Podczas odwilży zadbajmy o polewanie krzewów zimozielonych – zarówno iglastych i liściastych, niezależnie czy posadzonych w gruncie, czy w pojemnikach. Stan spoczynku nie oznacza bowiem, że rośliny wstrzymały wszystkie funkcje życiowe. Należy przez to uzupełniać straty wody powstałe na skutek naturalnego jej parowania z gleby podczas odwilży.

Drzewa i krzewy

Chronimy pnie

Bielenie pni drzew jest podstawowym zimowym zabiegiem pielęgnacyjnym młodych drzew. Należy je wykonać w słoneczny dzień, gdy temperatura jeszcze nie spadła poniżej zera. Miejmy przy tym na uwadze, że drzewa najmocniej nagrzewają się do strony południowej, to jej musimy zatem poświęcić najwięcej uwagi.

Bielenie zapobiega pękaniu kory i zmniejsza różnicę jej temperatur pomiędzy porami dnia. Zabieg przeprowadzamy stosując mleko wapienne z 2 kilogramów wapna palonego i 10 litrów wody. Jeśli zabieg ma spełnić swoje zadanie, należy przeprowadzić go do końca stycznia. Pnie pomalowane jesienią warto skontrolować, czy położone wapno nie zostało zmyte przez deszcze i pomalować jeszcze raz, jeśli położona wcześniej warstwa zniknęła.

 

Osłaniamy młode drzewka

Styczniowe mrozy są bardzo niebezpieczne dla dopiero co posadzony jesienią młodych drzew. Ochrońmy je słomianymi chochołami lub zimową włókniną.

Warzywnik

Koniec zbiorów jesienno-zimowych

Jesienno-zimowy sezon w warzywniku zamykamy ostatnimi zbiorami kapusty brukselskiej, jarmużu i porów. Brukselkę i jarmuż możemy spożywać na bieżąco lub zamrozić. Jeżeli gleba jeszcze nie zamarzła, zbieramy pory przeznaczone do spożycia podczas zimy. Wykopujemy je z korzeniami i dołujemy.

Przygotowujemy inspekty

Przygotowując się do powoli zbliżającej wiosny, warto już w styczniu przygotować inspekt do uprawy warzyw wczesnych – choćby sałaty czy rzodkiewki. Może on posłużyć również za rozsadę do wczesnych warzyw kapustnych, porów do zbioru letniego, selerów korzeniowych i naciowych.