Schody w ogrodzie powinno się projektować z uwzględnieniem ich przyszłej funkcji. Jeśli przebiegają przez stromą skarpę i mają służyć do szybkiego wchodzenia i schodzenia – powinny być stosunkowo wąskie i wysokie.

W większości przypadków buduje się je jednak po to, aby dekorowały ogród, łączyły dane elementy i dodatkowo ułatwiały spacery po pochyłym terenie.

  • Na początek trzeba ustalić odpowiednie rozmiary schodów (płyty z piaskowca nie będą takie same, więc trzeba przyjąć pewną granicę tolerancji). Warto przygotować wcześniej projekt.
  • Następnie należy wyprofilować skarpę, tak aby łatwiej było później układać płyty. Przy pierwszym dolnym stopniu wykopuje się dół w ziemi (wielkości płyty kamiennej) na głębokość około 80 cm.
  • Do wykopu trzeba wsypać gruz o grubości ok. 10 cm, a następnie zalać go betonem. Gdy zastygnie, nałożyć na niego zaprawę cementową, a potem można już ustawić pierwszy blok z kamienia.
  • Kolejne stopnie nie wymagają wylewania fundamentów, ale pod każdym kamieniem powinna znajdować się 10–15 cm warstwa podsypki. Z kolei pod nią ok. 20 cm warstwa piachu.
  • Każdy kolejny kamień musi nachodzić na ten niższy na co najmniej kilka centymetrów. Wtedy konstrukcja będzie stabilna. Należy wybierać tylko grube (i podobne) płyty z piaskowca, żeby potem można było swobodnie po nich chodzić.
  • Płyty kamienne „wbija się” lekko w podsypkę, używając gumowego młotka. Za pomocą poziomicy należy sprawdzać, czy kamień został położony prosto (z wspomnianym wcześniej niewidocznym nachyleniem, aby deszcz z niego spływał). Piaskowiec można w pewien sposób kształtować, używając młotka murarskiego, ale dla osób nie wprawionych (zwłaszcza przy grubych kamieniach) będzie to dość trudna praca.

Po zakończeniu ustawiania ostatniego stopnia całość należy podlać wodą, aby podsypka mogła się związać. Takie kamienne stopnie można zrobić w każdym ogrodzie.

Robert Leszczyński