Kwiat język teściowej, inaczej nazywany wężownicą albo sansewierią można spotkać w większości domów. Szczególnie często występuje w sypialniach, ponieważ jest uznawany jako jeden z najlepiej dotleniających roślin doniczkowych. Jest to kwiat zimozielony i wieloletni. Posiada grube, sztywne, mieczowate liście o wielokolorowym ubarwieniu. Jest bardzo łatwy w uprawie i kwitnie dość rzadko. Polecany do postawienia w każdej sypialni, ponieważ to właśnie nocą zamienia dwutlenek węgla w tlen oraz oczyszcza powietrze z innych zanieczyszczeń.

Języki teściowej – właściwości

Języki teściowej to kwiat z rodziny sukulentów, magazynujący wodę w swoich mięsistych liściach. Często uprawiany w pomieszczeniach. Mimo że należy do bardzo wytrzymałych roślin, należy uważać na temperaturę, w jakiej się znajduje, ponieważ preferuje ciepłe miejsca. Optymalna temperatura latem to 24 stopnie, natomiast w przypadku tych niskich, warto uważać by nie spadła poniżej 10 stopni. Sansewieria posiada wiele odmian, które charakteryzują się różną długością liści. Niektóre okazy mają wysokość 30 cm, inne zaś dorastają do 150 cm. Cena wężownicy zależna jest od jej rodzaju i wielkości. Najczęściej waha się od 25 do 30 zł za okaz wysokości 40 - 50 cm.

Języki teściowej – pielęgnacja

Uprawa wężownicy nie powinna stanowić problemu nawet najbardziej zabieganej osobie. Kwiat doniczkowy język teściowej nie wymaga bowiem specjalnej opieki. Jako sukulent preferuje suszę. Bez kropli wody może wytrzymać nawet kilka miesięcy. W okresie letnim optymalnym podlewaniem są odstępy 1-2 tygodniowe. Zimą zaś można ograniczyć podlewanie nawet do 21 dni. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych bądź lekko zacienionych. Języki teściowej lubią suche powietrze. Do czyszczenia liści stosujemy tylko wilgotną szmatkę. Można je sadzić pojedynczo, a także grupowo. Odpowiednim podłożem do posadzenia sansewierii jest uniwersalna mieszanka ziemi dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym. Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażu o grubości 2-3 cm. Rozmnażanie wężownicy jest proste. Można to zrobić poprzez sadzonki stworzone z fragmentów liści, bądź dzieląc kłącza starszych roślin.

Język teściowej – choroby

Choroby, jakie mogą dopaść wężownice to najczęściej blednięcie i zanikanie pasków. Wiąże się to z niedostateczną ilością światła. Innym przykrym objawem mogą być brunatne plamy na liściach bądź ich gnicie. Jest to skutek nadmiernego podlewania rośliny. Brązowienie i podsychanie liści jest natomiast przyczyną zbyt małej ilości wody i wysokiej temperatury powietrza, a suche, oparzone fragmenty liści powstają na skutek nadmiernego wystawiania rośliny na słońce. Gdy roślina będzie miała zbyt niskie temperatury, jej liście staną się miękkie i czarne. Inną chorobą, często występującą na różnych rodzajach kwiatów, jest wełnowiec. Zaatakowana nim roślina charakteryzuje się małymi, drobnymi białymi kłaczkami na liściach. W celu usunięcia problemu należy zrobić oprysk specjalnie dobraną substancją chemiczną, którą znajdziemy w sklepie ogrodniczym, bądź przetrzeć liście denaturatem. Chodzi o całkowite zlikwidowanie zalążków wełnowców, które są ciężkie do usunięcia domowymi sposobami, oraz mogą przenosić się na pozostałe rośliny. Gdy brzegi liści stają się postrzępione, mamy wtedy do czynienia z porażeniem przez opuchlaki. Do wyleczenia rośliny także trzeba zastosować preparat odpowiednio dobrany w sklepie ogrodniczym. 

Języki teściowej – kwitnienie

Kwitnienie sansewierii występuje w roślinach dojrzałych. Jej kwiaty są drobne, kształtem przypominają lilie, o kolorze kremowym, białym bądź zielonkawym. Nie są one zbyt okazałe. Ukazują się niezależnie od pory roku. Zapach kwiatów języka teściowej jest bardzo intensywny i charakterystyczny. Przypomina woń kwitnącego jaśminu. Aby roślina zakwitła, należy uważać, by nie podlewać jej zbyt często. Zalecane jest wręcz rzadsze podlewanie, z odstępami nawet dwutygodniowymi. Cały kwiatostan po przekwitnięciu należy obciąć.

Język teściowej – czy jest trujący?

Język teściowej, choć wzbudza wiele kontrowersji, nie jest trujący. Jak każda roślina, warto go chronić jednak przed najmłodszymi. Tendencja dzieci do badania świata buzią może przynieść nam wiele zmartwień, nie z powodu konsekwencji, lecz samego strachu i obaw o zdrowie dziecka. Choć poziom toksyczności wężownicy jest niski, kontakt z jamą ustną może powodować pewne niepokojące objawy. Mogą to być nudności, wymioty, ból ust oraz nadmierne ślinienie. Warto więc trzymać kwiaty z dala od naszych pociech.