Ogród uprawiamy od 20 lat i z perspektywy czasu oboje z mężem możemy stwierdzić, że gdyby nie kamienie, byłby on pozbawiony uroku.

Skalniak

Jedną z pierwszych kamiennych aranżacji był skalniak. Materiały do jego wykonania musieliśmy przywieźć ciężkim sprzętem budowlanym, który posłużył również do ich ułożenia. Aby osiągnąć zamierzony efekt, między roślinami skalnymi umieściliśmy sporo kamieni. Byliny zbierałam przez kilkanaście lat, ale warto było. Obecnie mieszczą się tu dziesiątki gatunków i odmian, a wśród nich m.in. floksy, zawilce, zawciągi, rojniki i karłowe odmiany iglaków.

Wrzosowisko

Dzięki kamieniom udało nam się w ciekawy sposób zaaranżować wrzosowisko. Powstało ono na wzniesieniu, które wspaniale różnicuje krajobraz. Za pomocą głazów wyznaczyliśmy na nim tarasy.

Podniesione rabaty

Na naszej posesji mamy kilka podniesionych rabat. Wykończone są one oczywiście kamieniami. Doskonale rosną na nich byliny (zwłaszcza irysy bródkowe i liliowce), kwiaty jednoroczne, a nawet winorośle.

Suchy strumyk

Obok budynku mieszkalnego mój mąż zrobił tzw. „suchy strumyk”. Pełni on ozdobną  funkcję, ale kiedy pada deszcz, doskonale odprowadza wypływającą z rynny wodę.

Rodzaje kamienia

W naszym ogrodzie prym wiodą kamienie polne. Mamy tu także trochę kostki granitowej i górskiego piaskowca. Ten ostatni posłużył do oddzielenia trawnika od rabaty z jukkami i liliowcami. Mimo że jest go mało, to i tak urozmaica teren.

Układanie kamienia

Wykończając rabaty, układamy kamienie bez specjalnej selekcji. Tylko czasami wybieramy takie z ładniejszą albo bardziej płaską stroną, by tworzyły dopasowaną całość. Jeśli jednak kamienie mają służyć do budowy, np. murku, grilla, podestu, to trzeba poświęcić im więcej uwagi i pracy. Zbyt duże należy najpierw połupać, a następnie nadać im wymagany kształt. Tylko wtedy całość będzie wyglądała estetycznie.

Jeszcze kilka lat temu nie było problemu ze zdobyciem kamieni, zwłaszcza polnych. Najczęściej otrzymywaliśmy je od zaprzyjaźnionych rolników, którzy przy okazji chętnie też pomagali w transporcie. Wystarczyły więc chęci do pracy i… można było realizować kolejne kamienne projekty. Dzisiaj jest już trudniej o taki materiał budowlany. Pewnie dlatego, że kamienie, jako surowiec naturalny i ekologiczny, stały się ostatnio bardzo modne.

Urszula Lipinska