Tuje to jedne z najbardziej popularnych iglaków w Polsce. Cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względów estetycznych i dużym wyborem gatunków, lecz przede wszystkim coraz częściej pełni funkcję żywopłotów w ogrodach. Tuje przede wszystkim dają cień, a jej szybki wzrost i możliwość dowolnego formowania kształtów, oraz całoroczny zielony kolor tworzą piękną całość. Dowiedz się jak dbać o tuje, co ile sadzić tuje i przycinać oraz czym nawozić tuje, żeby szybko rosły.

Tuja – odmiany

Tuje to ozdobne iglaki do ogrodu, służące jako całoroczna ozdoba. Występują w postaci krzewów bądź rozłożystych drzew. Można wyróżnić drzewka o różnym pokroju, np. tuje kuliste, stożkowe, jajowate, a także tuje kolumnowe. Jest bardzo dużo rodzajów tuji. Często spotykanymi odmianami tuji są różnobarwne kolory igliwia drzewek od jasnozielonych po ciemnozielone, a także niebieskie i żółte odmiany.  Najbardziej znane gatunki tuji, to tuje odmiany żółte, tuja niebieska czy też tuja kulista karowata. Niektóre drzewka charakteryzują się zmienną barwą zależną od pory roku. Inne mniej znane odmiany są bardziej popularne wśród miłośników iglaków. Są nimi żywotnik koreański i żywotnik japoński. Gdy zastanawiasz się jakie tuje wybrać na żywopłot, nie musisz się obawiać złego wyboru. Najlepiej sprawdzą się tuje szybkorosnące. Najczęściej wybieranymi odmianami jest tuja szmaragd, brabant, a także żywotnik olbrzymi. Walory tych drzewek pozwalają na stworzenie pięknych i sprawdzających się ogrodzeń.

Jak dbać o tuje?

Tuje są dość łatwe w uprawie i nie mają dużych wymagań. Najlepiej będą rosły na stanowisku słonecznym, oraz w półcieniu. Najlepiej jakby były osłonięte od wiatru. Każda odmiana powinna rosnąć na wszystkich rodzajach ziemi, natomiast najlepiej będzie się sprawdzać ziemia żyzna i przepuszczalna. Większość gatunków jest mrozoodporna i zimozielona, można je zatem sadzić nawet w donicach na balkonach i tarasach. Podlewanie tuji, szczególnie tych nowoposadzonych jest bardzo ważne. Niedostateczne nawodnienie może powodować brązowienie gałązek oraz drzewko będzie bardziej podatne na choroby. Tuje wystarczy obficie podlać raz w tygodniu. Ważne jest także to, żeby nie lać wody po gałązkach. Tuja nie lubi w swoim sąsiedztwie innych roślin, należy zatem dbać o regularne odchwaszczanie ziemi wokół tuji. Przed zimą, najlepiej koło października, drzewko należy porządnie podlać. Warto też obłożyć ziemię wokół korą, co pozwoli na dłuższe pozostanie wilgoci w ziemi, oraz zabezpieczy przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się trawy i chwastów. Innymi zabiegami, pielęgnującymi, które warto robić podczas uprawy tuji, to przycinanie i nawożenie.

Kiedy sadzić tuje?

Tuje nie mają dużych wymagań co do stanowiska. Najlepiej je sadzić do ziemi żyznej, która będzie utrzymywała trochę wilgoci. Najlepiej będzie się rozrastać w stanowiskach słonecznych, bądź półzacienionych. Tuje są gatunkiem wrażliwym na susze. Warto je bowiem sadzić w odpowiednich miesiącach, by wspomóc szybkie przyjęcie się drzewek. Idealnym momentem na sadzenie tuji jest wiosna. Optymalny miesiąc to maj. Dni wtedy są już na tyle ciepłe, by nie groziło tuji przemarznięcie oraz jest na tyle wcześnie, by się dobrze przyjęły. Można oczywiście tuje sadzić latem, lecz wtedy należy zadbać o jej odpowiednie podlewanie, a także jesienią, lecz nie później niż w październiku, by drzewko nie przymarzło, oraz korzenie zdążyły się przyjąć.

Jak sadzić tuje?

Aby tuja przyjęła się w nowym miejscu warto zadbać o kilka ważnych rzeczy. Jeśli będziemy sadzić drzewka kupione w sklepie, z gotową, wykopaną bryłą korzeniową, warto sprawdzić, czy korzenie z bryłą ziemi są zabezpieczone i dostatecznie wilgotne. Nieodpowiednie nawilżenie sadzonki może spowodować wysuszenie korzeni, a co za tym idzie, drzewko się nie przyjmie. Gdy sami wykopujemy sadzonkę z poprzedniego miejsca w ogrodzie, warto wykopać drzewko z ziemi ostrym szpadlem z możliwie jak największą objętością korzeni. W nowym docelowym miejscu należy wykopać dołek, większy niż bryła korzeniowa sadzonki, który warto wypełnić żyzną ziemią, wymieszaną z kompostem. Drzewko wsadzamy do dołka, zasypujemy i obficie podlewamy. Wilgoć podłoża warto utrzymać przez dłuższy czas, ponieważ mamy wtedy większe prawdopodobieństwo na przyjęcie się tuji.  Jak gęsto sadzic tuje? Jeśli chcemy z drzewek utworzyć żywopłot stosując drzewka kolumnowe bądź stożkowe, sadzimy 3-4 drzewka na metr. W przypadku szybciej rosnących odmian odległość powinna wynosić od 60 do 90 cm.

Kiedy przycinać tuje?

Tuje to rośliny, którym niestraszne jest przycinanie. Nie ma więc obaw, że przytniemy za dużo gałęzi, ponieważ dość szybko się regenerują i odrastają nowe, zielone gałązki. W całym sezonie powinno się przycinać tuje nawet 2-3 razy. Pierwsze cięcie powinno przypadać przed okresem wegetacji, czyli na przełomie marca i kwietnia. Kolejny zabieg przypada w okolicach czerwca, gdy nowe pędy zaczynają ciemnieć. Ostatnie cięcie powinno być wykonane w sierpniu, natomiast niezbyt późno, ponieważ ważne jest, by obcięte pędy zdążyły zdrewnieć. Jeśli chodzi o młode rośliny, pierwsze cięcie powinno być wykonane po osiągnięciu wysokości przekraczającej 1,5 metra.

Jak formować tuje?

Przed przystąpieniem do przycinania tuji warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od ich wyglądu. Tuje, które zostały posadzone z myślą o żywopłocie, warto przycinać tylko od góry, by jak najbardziej zagęściły się po bokach. Pojedyncze zaś okazy można formować na kształt kuli, stożka czy innych figur geometrycznych, które będą pasowały do pozostałych elementów ogrodu. Nie powinniśmy bać się przycinania tuji i jego formowania, ponieważ posiada on na tyle szybki wzrost, że nieodpowiednie cięcie zostanie dość szybko zamaskowane nowymi gałązkami.

Kiedy nawozić tuje?

Nawożenie odgrywa ważną rolę we wzroście roślin. Prawidłowy dobór nawozu dostarczy tujom brakujące składniki mineralne potrzebne do szybkiego wzrostu. Są dwa rodzaje nawozów, mineralne oraz organiczne, czyli kompost lub obornik. W przypadku składników mineralnych warto dostarczać tujom azot w okresie wiosny i lata, natomiast fosfor i potas jesienią. W przypadku braku pożądanych efektów wzrostowych tuji bądź w przypadku żółknięcia gałązek, warto wybrać się do sklepu ogrodniczego i dobrać, ogólny nawóz do drzew iglastych, zawierający mieszankę składników odżywczych, który z pewnością pomoże zregenerować się drzewku.