Ciągła walka z chwastami może zepsuć uroki spędzania czasu na działce. Zakładając ogród, powinniśmy więc pomyśleć, co zrobić, aby jego pielęgnacja nie spędzała nam snu z powiek. Proponuję najskuteczniejszą i najprostszą metodę na chwasty, czyli wyłożenie rabat i grządek grubą, czarną agrowłókniną. Ma ona następujące zalety:

  • hamuje rozwój chwastów,
  • przepuszcza wodę,
  • zapewnia dostęp powietrza,
  • przyspiesza wegetację,
  • wzmacnia system korzeniowy roślin.

Czarna włóknina jest stosunkowo niedroga. Jej dodatkową zaletą jest łatwość układania na każdych rabatach, nawet tych o najbardziej wymyślnych kształtach. Materiał rozwijamy na ziemi i odpowiednio przycinamy. Zwróćmy uwagę na to, aby powierzchnia była równa, inaczej w dołkach będzie zbierać się woda. Po rozłożeniu umacniamy krawędzie, przysypując je lub wkopując w ziemię. W odpowiednich miejscach wycinamy otwory na posadzone rośliny. Na tak przygotowane grządki rozsypujemy dodatkowo minimum pięciocentymetrową warstwę surowej kory z drzew iglastych lub wypłukanego żwiru. Wyłożenie rabat włókniną jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się chwastów.

Justyna Sochan

 

Nie mylmy włókniny z czarną folią

Czarna włóknina w odróżnieniu od folii przepuszcza wodę. Dzięki temu pozwala utrzymać właściwą wilgotność gleby. Sprawdza się w uprawie wielu warzyw, m.in. sałaty, pomidora, papryki, truskawek, ogórka, arbuza i melona.