Kwiaty wiosenne: szafirki

Corocznie, z końcem zimy można się zastanawiać, jakie są pierwsze kwiaty wiosenne, które zakwitną w ogrodzie. Jednymi z nich są szafirki. Okresem ich kwitnienia jest kwiecień i maj. Są to delikatne, niskie kwiaty ogrodowe o granatowo – niebieskiej barwie. Zdobią rabaty, brzegi ścieżek, pięknie prezentują się pod wyższymi krzewami lub drzewami. Podczas wyboru miejsca wzrostu tych wiosennych kwiatów najlepiej zwrócić uwagę, by było ono w półcieniu lub pełnym słońcu. Oprócz hodowli w ogrodzie, można je także wykorzystywać do hodowli domowej. Dekoracje z szafirków są efektowne i przyozdobią każde wnętrze. Najczęściej wysadza się je z cebulek, rzadziej wysiewa z nasion. Mogą być sadzone w koszyczkach, doniczkach czy pojemnikach. Dobrze przechowane, potrafią w kolejnym roku ponownie zakwitnąć. Cebulki ogrodowe szafirków, które nie zostaną wykopane z ziemi, również powinny zakwitnąć następnej wiosny. Wiosną pięknie komponują się, gdy rosną w pobliżu kolorowych hiacyntów i żółtych narcyzów.

Wiosenne kwiaty: irysy

Wśród irysów możemy wyróżnić ponad dwieście gatunków i tysiące odmian. Ten kwiat wiosenny zwany jest również kosaćcem. W zależności od gatunku, cechuje się różnorodnością barw. W Polsce najczęściej uprawiane są: irysy kłączowe (bródkowe i bezbródkowe oraz cebulowe (kosaciec żyłkowany). Ich uprawa jest dość prosta, wymaga żyznej ziemi, lekkiej wilgotności podłoża i ciepłego, słonecznego miejsca. W zależności od odmiany należy dostosować optymalne warunki do rozwoju. Najwcześniej zaczynają kwitnienie irysy cebulowe. Kosaciec żyłkowany zachwyca już w marcu, kwietniu. Jego kwiaty są fioletowe z żółtymi plamkami na płatkach. Irysy kłączowe niskie kwitną w maju, a wysokie latem. Mają duże kwiaty, które są różnokolorowe. W ogrodzie sadzi się irysy od końca lata aż do października. Irysy mogą być także wykorzystywane we florystyce jako kwiaty cięte.

Rośliny wiosenne: narcyzy

Przypominając sobie, jakie są nazwy wiosennych kwiatów, nie sposób pominąć narcyzów. To zwiastujące nadejście kolejnej, cieplejszej pory roku kwiaty o barwach od żółtej, przez biało-żółte, kremowe, pomarańczowe, białe z czerwonym brzegiem, aż po jednolicie białe. Niektórzy mylnie nazywają wszystkie narcyzy, żonkilami. Ta druga nazwa – żonkil może dotyczyć jedynie kwiatów z tego gatunku, które mają kolor żółty. Narcyzy kwitną od końca marca do maja. Mogą wyrastać spod śniegu, przebijając się przez jego pokrywę. Czasem, gdy jest cieplej, wystają spod trawy, tworząc barwne kępy kwiatów. Wyrastają z cebulek. Na początku pojawia się kępa zielonych, podłużnych liści. Dopiero później wyrasta łodyga kwiatowa, która rozwija się przez kolejne dni. Najbardziej znany jest narcyz trąbkowy, posiadający sporo odmian. Jako kwiat cięty jest bardzo wytrzymały i efektowny. Najlepsze stanowisko do wzrostu żonkili w ogrodzie, to pełne słońce lub półcień. Narcyzy to silne rośliny, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, ani okrywy na zimę. W stanie naturalnym mogą występować w rejonie Morza Śródziemnego i w Azji. Mogą być hodowane również w domach, w celach dekoracyjnych. Wiosną mogą przyozdabiać okna, tarasy, czy balkony. Floryści tworzą z narcyzów piękne kompozycje zdobiące stół wielkanocny. Kwiaty te można ścinać i wkładać do wazonu. Należy jednak pamiętać o ich właściwościach trujących. Stojąc w wodzie, od pierwszego dnia wydzielają substancje, które spowodują więdnięcie innych kwiatów.

  Wczesnowiosenne kwiaty: krokusy 

Wiosenne kwiaty ogrodowe, które jako jedne z pierwszych mogą wyrastać spod pokrywy śnieżnej to krokusy wiosenne. Należą do rodziny kosaćcowatych. Krokus występuje także pod nazwą szafran wiosenny. Już w lutym, marcu i kwietniu przypada okres kwitnienia. Krokusy mogą występować w naturze, gdzie podlegają ochronie częściowej (do 2014 roku podlegały ochronie ścisłej) na przykład krokus spiski na Polanie w Dolinie Chchołowskiej w Tatrach. Jednak są także odmiany hodowane w ogrodach, czy na trawnikach. Jesienią sadzi się je do ziemi z malutkich cebulek. Naturalnie występujące w przyrodzie mają kwiaty białe, różowe, fioletowe i purpurowe. W uprawie hodowlanej ponadto pojawiają się barwy żółte, niebieskie i kwiaty pasiaste. We florystyce krokus wiosenny jest bardzo cenionym gatunkiem. Rzadziej spotkamy go w domowej hodowli. Jednak jest to możliwe, na przykład sadząc cebulki szafranów w szkle lub w szerokiej doniczce w podłożu przypominającym ogrodowe. Jednak, aby dłużej cieszyć się kwiatami, doniczka musi pozostawać w najchłodniejszym miejscu w pomieszczeniu. W innym wypadku, kwiaty przekwitną po trzech dniach.

Wiosenne kwiaty: hiacynty 

Kwiat, wyrastający wczesną wiosną, zdobiący trawniki i ogródki to także hiacynt. Jest kolorowym zwiastunem wiosny, dlatego też często hodowany w domach jako roślina dekoracyjna. W ogrodzie hiacynt może rosnąć 3-4 lata. Cebulka się zapada i z kolejnymi latami łodyżka jest coraz krótsza. Można ją jednak pod koniec lata wykopywać i jesienią posadzić w inne miejsce. Jest to ponadto ochrona przed chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi. Hiacynt jest wrażliwy na niskie temperatury i miejsce w którym rosną sadzonki dobrze jest okrywać zimą. Kwiaty zebrane są w grona i mogą mieć następujące kolory: czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty, biały, fioletowy i niebieski. Wielkość kwiatów jest uzależniona od rozmiarów cebulki. Im jest ona większa, tym obfitszy jest kwiat. Hiacynty mają charakterystyczny, mocny zapach, wabiący owady.

Kwiat wiosenny: przebiśnieg

Kwiat wiosenny, zdobiący ogrody wczesną wiosną i przebijający się przez śnieg, to jak nazwa wskazuje - przebiśnieg. Występuje również pod kilkoma nazwami takimi jak: śnieżyczka przebiśnieg, przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, śniegułka czy śnieżyca. Pochodzi z dzikich terenów leśnych Europy i jeżeli występuje w naturze, to jest gatunkiem chronionym. Kwiaty są delikatne, koloru białego. Są wrażliwe na zmianę temperatury i przy niekorzystnych, chłodnych warunkach lub w nocy – stulają płatki i zamykają się. Przebiśniegi to rośliny mrozoodporne. Zakwitają już w lutym. Do hodowli w ogrodzie można wykorzystać cebulki sadzone jesienią. Najlepiej sadzić je w miejscu cienistym, chłodnym, pod drzewami i wyższymi krzewami. Przebiśniegi utworzą wtedy rozległy, kwiatowy dywan. Nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, bo po przekwitnięciu same zanikną. We florystyce przebiśniegi mogą być wykorzystywane do tworzenia kompozycji bukietowych. Roślina może mieć także zastosowanie w medycynie, do leczenia Alzheimera, nerwobólów, chorób nerwów obwodowych, przewodzenia bodźców nerwowych, czy paraliżu. Wykazano także właściwości przeciwwirusowe przebiśniegów.

Wiosenne kwiaty ogrodowe: ciemierniki 

Gatunkiem mrozoodpornym jest także ciemiernik (Helleborus foetidus), należący do rodziny jaskrowatych. W obrębie rodzaju występuje wiele gatunków. Jednak jeden z nich - ciemiernik cuchnący kwitnie już bardzo wczesną wiosną. Czasami nazywany jest różą śnieżną. Może on występować w stanie dzikim na przykład we wschodnich Karpatach. Jednak w Polsce rzadko spotykany. Ma on charakterystyczne zielono - kremowe kwiaty z czerwoną obwódką, które cechują się wyższą temperaturą niż otoczenie. Są więc zdolne do rozpuszczania pokrywy śnieżnej, która będzie zalegała na roślinie. Roślina wysoka, pokroju krzewiastego, dorasta nawet do 80 centymetrów. Ma mocne, rozłożyste liście, ponad którymi od lutego do kwietnia rozwijają się dzwonkowate kwiaty o nieprzyjemnym zapachu. Nie opadają one po przekwitnięciu i nadal zdobią ogród, aż do maja. Uprawiany w ogrodach z gotowych sadzonek, jako wiosenna roślina ozdobna. W ciągu roku, ciemiernik cuchnący jest także akcentem dekoracyjnym ogrodu. Jego ciemnozielone liście przypominają kształtem liść palmy. Nie ma dużych wymagań stanowiskowych. Lubi półcień i średnią wilgotność gleby. Preferuje żyzne gleby wapienne i miejsca osłonięte od wiatru. Może być sadzony w sąsiedztwie innych krzewów i drzew. Nie znosi przesadzania, dlatego powinno się zapewnić roślinie stałe miejsce do wzrostu i rozwoju.