Warzywa i owoce są bogatym i smacznym źródłem niezbędnych dla nas witamin oraz minerałów. Dzięki temu regulują przemianę materii, opóźniają procesy starzenia oraz chronią przed wieloma chorobami. Warto wprowadzić je do naszego jadłospisu, a jest na to kilka sposobów.

Jednodniowe kuracje warzywno-owocowe pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn. Stosuje się je raz w tygodniu bądź miesiącu. Polegają one na tym, że danego dnia, na każdy posiłek, spożywamy wyłącznie owoce oraz jarzyny. Należy pamiętać, aby dziennie pić przynajmniej 2 l płynów – najlepiej wodę niegazowaną bądź zieloną lub ziołową herbatę. Dieta nie musi być monotonna – mogą się w niej znaleźć różne roślinne składniki, podane na wiele sposobów: pieczone, gotowane, w postaci surówek, sałatek lub musów. Jednak nie powinno się jej stosować przez więcej dni, ponieważ zawiera dużo cukrów, a przy tym jest uboga w białko.

Dobrym, a także zdrowym sposobem na utratę zbędnych kilogramów jest wprowadzenie zbilansowanej diety lekkostrawnej. Oprócz warzyw
i owoców jemy również chude mięso, jaja, ryby, grube kasze, brązowy ryż oraz makarony i pieczywo z razowej mąki. Unikamy natomiast tłustych potraw i zgubnych słodyczy. Tym sposobem dostarczamy organizmowi wszystkich składników odżywczych potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Posiłki przygotowujemy tak, aby w każdym znalazły się świeże owoce lub warzywa. Jeżeli nie trzeba, to nie obieramy ich ze skórki, gdyż najczęściej to właśnie pod nią mieści się najwięcej zdrowych substancji. Do surówek dodawajmy oliwę z oliwek, która nie tylko sama działa pozytywnie, ale umożliwia też wchłanianie się witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E oraz K.

Zimą, kiedy jarzyny są drogie, możemy korzystać z mrożonek – najlepiej przygotowanych wcześniej z własnych zbiorów.

Bardzo ważna jest regularność i częstość przyjmowanych posiłków. Lepiej spożywać mniejsze porcje 5 razy dziennie, niż 3 obfite dania, które łatwo tuczą. Jeśli jemy mniej, a częściej, żołądek nie jest tak obciążony trawieniem, a my nie jesteśmy ospali i mamy więcej chęci do działania. Ponadto nie ryzykujemy, że dopadnie nas wilczy apetyt między posiłkami.

Warto jest pić napary ziołowe, które pomogą regulować przemianę materii, a tym samym zapobiegną odkładaniu się dodatkowych kilogramów. Herbatki łatwo samemu przyrządzać, zalewając wrzątkiem jeden rodzaj ziół lub ich mieszankę. Wzbogacimy je też, dodając do nich owoce, np. truskawki, maliny czy cytrynę. Do naparów najlepsze są świeże zioła prosto z ogródka, ale możemy także korzystać z tych suszonych.

Katarzyna Kosmala