Spis treści:

 1. Najczęściej uprawiane warzywa i owoce - benefity zdrowotne
 2. Choroby grzybowe oraz szkodniki na uprawach

Najczęściej uprawiane warzywa i owoce - benefity zdrowotne

Warzywa i owoce, które najchętniej są uprawiane w ogrodach to przede wszystkim te, które są składnikiem smacznych sałatek, zup, surówek czy nawet ciast! Niebywałą zaletą jest to, ze mamy kontrole nad tym co jemy i w jaki sposób jest to uprawiane. Radość z wyhodowania swoich rzodkiewek, pomidorów, ziemniaków czy sałaty jest przeogromna dla każdego mniej lub bardziej doświadczonego ogrodnika.

W przypadku owoców to najczęściej truskawki i poziomki królują w naszych grządkach pomiędzy innymi sadzonkami. Znaczna większość ogrodników deklaruje, że uprawia stare odmiany jabłonek, śliw czy gruszy. Niebywałym rarytasem jest czereśnia oraz wiśnie, na które chrapkę mają szpaki czy gołębie.

Wprowadzenie surowych warzyw i owoców do diety to ciekawy sposób na zrównoważoną i zbilansowaną dietę. W ten sposób dostarczamy witaminy i minerały w czystej formie, najlepiej przyswajalnej dla organizmu. Dodatkowo pielęgnacja grządek sprawia, że ruch na świeżym powietrzu nie pozwala nam zalegnąć jedynie na sofie przed telewizorem na długie godziny.

Wyciskane soki z warzyw i owoców pozwalają na dostarczenie dziennej dawki witaminy C oraz minerałów. Łączmy je także z ziołami czy liśćmi jadalnych roślin. Zachęcając w ten sposób dzieci do naturalnych soków, w przyszłości będzie większa szansa na to, że rzadziej będą sięgały po słodkie przekąski.

Choroby grzybowe oraz szkodniki na uprawach

Szkodniki

Mszyce

To jedne z najbardziej rozpoznawalnych szkodników, które upodobały sobie zarówno warzywa jak i drzewka owocowe. To niewielkie 2-4 mm szkodniki, które mają zabarwienie kremowe, zielone, przezroczyste lub czarne. Posiadają specjalnie zakończone ciało niewielkim ogonkiem zakończonym syfonami służącymi do porozumiewania się z innymi osobnikami za pomocą feromonów. W szczególności odstrasza je zapach cebuli, lawendy, czosnku oraz mięty.

Stonka ziemniaczana

Stonka ziemniaczana jest niewątpliwie jednym z najgroźniejszych szkodników ziemniaków i pomidorów. Żerują zarówno larwy, jak i owady dorosłe. Chrząszcz jest długości około 1 centymetr, a jego skrzydła pokryte są czarnymi paskami. Jaja barwy żółtej składane są w złożach, a wylęgające się z nich larwy są czerwonawe.

Limocide Warzywa i Owoce

Nowość w ofercie SBM wychodząca naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. To preparat czerpiący swoje działanie z natury – substancją czynną jest 6% olejek pomarańczowy.

Limocide Warzywa i Owoce to środek, w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą, do ochrony przed szkodnikami, w tym przędziorkami, i chorobami grzybowymi uprawianych w gruncie i pod osłonami wybranych warzyw oraz krzewów i drzew owocowych.

Preparat zwalcza:

 • Szkodniki: mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele, pilśniowca winoroślowego
 • Choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, rdza, bielik krzyżowych

Limocide to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Ze względu na szerokie spektrum działania, nie trzeba martwić się diagnozą, co atakuje daną roślinę. Wystarczy zastosować Limocide.

Dodatkowe benefity: 24H karencji

Opakowanie 30ml

Gąsienice

Najczęściej spotykanymi w warzywniku są gąsienice wgryzków szczypiorków, bielinków, larwy śmietki oraz piętnówki. W trakcie ich zerowania możemy zauważyć charakterystyczne smugi (wgryzki szczypiorki), dziury w warzywach kapustnych (bielinek), brązowawe i czarne dziury przy piętnówce oraz więdnięcie liści przy larwie śmietki.

Wciornastki

To szkodniki, które zarówno w postaci dorosłej, jak i nimfy czy larwy wysysają soki z tkanek roślin. Uszkodzenia wywołane przez szkodniki mają postać biało-srebrzystych plamek. Rośliny słabną i zamierają po ich ingerencji. Wciornastki ekspansywnie żerują także w pachwinach liści. Wciornastki najczęściej atakują cebulę, dlatego też Limocide Warzywa i Owoce jest skutecznym preparatem w walce z nimi.

Deltam AL

Deltam AL to gotowy do użycia środek do ochrony przed szkodnikami uprawianych w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami róż i roślin ozdobnych oraz warzyw.

Preparat zwalcza: mszyce, mączliki szklarniowe, gąsienice motyli, poskrzypkę liliową, oprzędziki.

Deltam AL zawiera deltametrynę, która jest jedną z najszybciej działających substancji owadobójczych, zaczyna działać już po 15 min, a pełen efekt bójczy widoczny jest po 1 godzinie.

Dodatkowe benefity:

 • wygodny w ochronie roślin doniczkowych i tych uprawianych na tarasie
 • substancja czynna jest monoizomerem, dzięki czemu cała ilość środka jest aktywna - preparat jest bardzo wydajny
 • wśród pyretroidów deltametryna najlepiej sobie radzi ze zwalczaniem szkodników w wyższych temperaturach

Opakowanie 1000 ml

Mączliki

Mają białe zabarwienie i dorasta do długości ok. 2 mm. To niewielkie owady, który żerują na roślinach domowych oraz tych uprawianych pod osłonami czy w inspektach. Wysysają soki z liści, tworząc uszczerbki i żółte plamy. W efekcie liście obumierają i opadają.

Przędziorki

To powszechne szkodniki, które wysysają soki ze spodniej części liści. Są zaliczane do pajęczaków, które po żerowaniu tworzą zielone plany oraz ubytki. Swoją szkodliwą działalność prowadzą na roślinach ozdobnych, jak i na papryce, truskawkach czy fasoli.

Deltam

Deltam to środek, w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą, do ochrony przed szkodnikami uprawianych w gruncie i pod osłonami roślin ozdobnych, warzyw oraz jabłoni i truskawek.

Preparat zwalcza: mszyce, stonkę ziemniaczaną, kwieciaki, skoczki, gąsienice bielinka i inne szkodniki.

Deltam zawiera deltametrynę, która jest jedną z najszybciej działających substancji owadobójczych, zaczyna działać już po 15 min, a pełen efekt bójczy widoczny jest po 1 godzinie.

Dodatkowe benefity:

 • szeroki wybór opakowań
 • substancja czynna jest monoizomerem, dzięki czemu cała ilość środka jest aktywna - preparat jest bardzo wydajny
 • wśród pyretroidów deltametryna najlepiej sobie radzi ze zwalczaniem szkodników w wyższych temperaturach

Opakowania: 2x5 ml, 30 ml, 100 ml

Choroby grzybowe

Mączniaki rzekome

Mączniak rzekomy może porażać wszystkie części winorośli. Na młodych liściach, na górnej stronie blaszki 2 tygodnie po infekcji pojawiają się oleiste plamy. Na dolnej stronie blaszki widać biały, gęsty, filcowaty nalot.

Fytoftoroza

Patogeny, które powodują fytoftorozę odpowiadają także za wystąpienie zarazy ziemniaka oraz na pomidorach. Już w pierwszych stadiach warto bardzo szybko zadziałać. Podwyższona wilgotność oraz wysoka temperatura sprzyja rozwojowi choroby. Magnicur Energy jest doskonałym remedium na zatrzymanie jej.

Patogeny powodujące fytoftorozę odpowiadają też za wystąpienie zarazy ziemniaka na ziemniakach i pomidorach, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć.

Rozwojowi choroby sprzyja podwyższona wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura, dlatego największe ryzyko jej wystąpienia przypada na okres ciepłego i wilgotnego lata.

Magnicur Energy

Magnicur Energy to środek grzybobójczy, w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą, do ochrony uprawianych w gruncie i pod osłonami róż, roślin ozdobnych oraz siewek, rozsad i warzyw.

Preparat zwalcza: fytoftorozę i inne odglebowe choroby grzybowe, takie jak zgorzele siewek i sadzonek, zgnilizny korzeni, zgorzel zgnilakową oraz służy do odkażania ziemi kompostowej i substratów używanych do produkcji rozsady.

Magnicur Energy zawiera dwie substancje czynne, dzięki czemu wykazuje szerokie spektrum działania na odglebowe choroby grzybowe, w tym działa na fytoftorozę.

Dodatkowe benefity:

 • Magnicur Energy działa podwójnie, zarówno prewencyjnie jak i leczniczo
 • wywołuje efekt zielony - poprawia wzrost roślin
 • w zalecanych dawkach nie jest fitotoksyczny dla chronionych roślin. Można odkażać nim podłoże przed siewem i sadzeniem, jak również zaraz po siewie i sadzeniu roślin
 • wygodny w stosowaniu: preparat można stosować w postaci oprysku lub podlewania

Opakowania 15 ml, 100 ml

Szara pleśń

Jedną z najczęstszych chorób truskawki jest szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytiscinerea. Jej objawy występują najczęściej na pąkach, kwiatach i owocach, ale bardzo rzadko na liściach. Zakażone pąki, a potem kwiaty, brunatnieją i obumierają. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby możemy zaobserwować na owocach. Gdy zaczynają się wybarwiać, na skórce widoczne są jasnobrunatne plamy.

Magnicur One-Day

Magnicur One-Day to środek grzybobójczy, w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą, do ochrony tulipanów, krzewów owocowych oraz truskawek, malin i jeżyn.

Preparat zwalcza: szarą pleśń.

Magnicur One-Day to specjalista od szarej pleśni. Trwała, niewidoczna powłoka preparatu znajdującego się po oprysku na powierzchni rośliny zapobiega porażeniu przez grzyba powodującego szarą pleśń.

Dodatkowe benefity:

 • nie jest toksyczny dla ludzi i środowiska naturalnego, w którym ulega szybkiemu rozpadowi
 • nie pozostawia plam na liściach
 • w przypadku truskawki okres karencji tylko 1 dzień

Opakowanie 15 ml

Zaraza ziemniaka

Zaraza ziemniaka jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób pomidora, a powoduje ją organizm grzybopodobny Phytophthorainfestans. W niektóre lata choroba całkowicie niszczy krzewy i owoce pomidora. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się pod koniec maja, zaś w mniej sprzyjających warunkach pogodowych występują później.

Magnicur Finito

Magnicur Finito to środek grzybobójczy, w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą, do ochrony warzyw uprawianych w gruncie i pod osłonami.

Preparat zwalcza: zarazę ziemniaka i mączniaki rzekome.

Magnicur Finito zawiera dwie substancje czynne, dzięki czemu działa zapobiegawczo, leczniczo i wyniszczająco. Wyjątkowo skutecznie zwalcza agresywne typy zarazy ziemniaka.

Dodatkowe benefity:

 • działa w szerokim zakresie temperatur
 • po wyschnięciu jest bardzo odporny na zmywanie przez deszcz
 • odporny na działanie promieni słonecznych
 • bardzo dobre działanie antysporulacyjne - hamuje zarodnikowanie i rozprzestrzenianie się zarazy ziemniaka
 • długotrwały efekt ochrony

Opakowanie 25 ml

Alternarioza

Jest to choroba, która może objawiać się w postaci suchej plamistości liści oraz brunatnej odmiany. W początkowej fazie ingerencja grzybów jest często mylona z objawami zarazy. Grzyby odpowiedzialne za nią bardzo szybko rozwijają się przy wilgotnej pogodzie i wysokiej temperaturze.