Posadzenie roślin powyżej poziomu gruntu to dobry pomysł. Kwiaty są wtedy lepiej wyeksponowane. A oto dodatkowe zalety podwyższonej rabaty:

  • ułatwiona pielęgnacja roślin,
  • stworzenie optymalnych warunków glebowych dla danych grup kwiatów,
  • zagospodarowanie miejsca przy ścianie lub ogrodzeniu,
  • kontrolowanie rozrostu bylin.

Naszą rabatę razem z mężem przygotowaliśmy w ciągu trzech dni. Poniżej podaję kilka rad dotyczących jej budowy.

Dobieramy stanowisko
Przed przystąpieniem do prac, wybieramy miejsce. Wyższe grządki planujemy tam, gdzie z jednej strony będą ograniczone, np. przez ścianę budynku, mur lub ogrodzenie.

Wymiary rabaty
Następnie ustalamy wielkość rabaty. Jej wysokość zależy od naszych potrzeb, preferencji i ukształtowania terenu w ogrodzie. Pamiętajmy tylko, że im będzie wyższa, tym solidniejsze powinny być jej boki. Z kolei szerokość rabaty zależy od tego, czy dostęp do niej będzie ze wszystkich stron (wtedy może być szersza), czy też z jednej strony będzie ograniczona (np. murem). W tym drugim przypadku nie powinna przekraczać 80 cm, abyśmy mogli łatwo dostać się do wszystkich roślin.

Potrzebne materiały
Obudowę rabaty możemy zrobić z gotowych elementów. My wybraliśmy betonowe gazony. Równie dobrze sprawdzą się cegły czy zwykłe kamienie. Do budowy możemy użyć także mniej trwałych, ale za to bardziej naturalnych elementów drewnianych – oszlifowanych i pomalowanych desek, pionowo umocowanych podkładów kolejowych czy rollborderów. Dla wzmocnienia drewnianych konstrukcji łączymy ze sobą ścianki na rogach od środka. Brzegi rabaty powinny być zagłębione w gruncie, żeby pod naporem ziemi konstrukcja nie uległa zniszczeniu. W przypadku gazonów zabieg ten jest zbędny. Ustawiamy je równo z ziemią.

Budowa krok po kroku
Przebieg prac można streścić w kilku punktach.
1. Zdejmujemy wierzchnią warstwę gleby (darń).
2. Budujemy obramowanie.
3. Spulchniamy glebę.
4. Rozkładamy drobną siatkę, która będzie chroniła przed kretami, starając się, aby zachodziła na ścianki rabaty. Należy pamiętać o izolacji od budynku.
5. Układamy resztki roślinne (bez nasion) – darń odwrócona korzeniami do góry.
6. Wypełniamy rabatę mieszanką ziemi ogrodniczej, wzbogaconej kompostem, torfem i piaskiem. Podłoże dobrze udeptujemy i podlewamy. Z siewem bądź sadzeniem czekamy, aż lekko osiądzie.

Sadzenie roślin
Podwyższona rabata pozwala na uprawę roślin nawet o specyficznych preferencjach glebowych. W ograniczonej przestrzeni łatwiej stworzyć takie warunki. Doskonale wygląda, gdy składa się z kwiatów o różnym pokroju
i wzroście. Na takiej rabacie możemy również posadzić szybko rosnące, jedno- lub wieloletnie pnącza. Pamiętajmy tylko, że będą potrzebowały podpory.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wśród sadzonych roślin znalazły się warzywa (korzeniowe, liściaste) lub zioła (np. lawenda, mięta, lubczyk, koper, bazylia).
U nas kilka gazonów przeznaczonych jest na pietruszkę naciową, bazylię i szczypior wieloletni. Dzięki temu zawsze mam pod ręką zieleninę. Doskonałym pomysłem są także byliny, zwłaszcza takie, które zimują w gruncie. Decydując się na nie, zaoszczędzimy czas na corocznym sadzeniu roślin. Warto też zaplanować rabatę tak, aby kwitła od wiosny do jesieni.

Anna Trębacz