Żaden owoc nie jest lepszy niż ten zerwany z własnego ogródka. Jabłka czy gruszki nie tylko doskonale smakują, ale pomagają też zachować zdrowie.
Grusze to przeważnie wysmukłe drzewa o prostych wzniesionych gałęziach. Jeżeli nie chcemy, aby rosły zbyt wysoko, trzeba młode drzewko formować. Przycinamy pędy i wieszamy na gałązkach np. woreczki z kamieniami. Pamiętam, że my naszej gruszy również kilka razy prześwietliliśmy koronę.
Wybraliśmy dla niej miejsce w pełnym słońcu, gdzie rośnie już wiele lat. Myślę, że nasza „staruszka” dobrze się tu czuje, ponieważ co roku rodzi smaczne i ładne gruszki.

Jeśli ktoś ma duży ogród i będzie mógł zagospodarować sporą ilość owoców, korzystne jest sadzenie kilku grusz różnych odmian obok siebie. Pyłek kwiatowy przeniesiony przez owady np. z 'Szarnezy' lub 'Dobrej Ludwiki' na inne grusze spowoduje, że owoce lepiej dojrzewają, a zbiory są lepsze.

Grusze nie są w pełni samopylne, stąd konieczne jest zapylenie krzyżowe.
Do innych koniecznych prac należy podlewanie drzewa w czasie suszy. Wtedy warto gruszy dostarczać regularnie kilka wiader wody.

Nasze drzewo owocowe często nie choruje, ale jeśli zauważymy na liściach szare plamy, trzeba gruszę opryskać (stosowaliśmy Kaptan 50 WP, a innym razem Miedzian 50 WP). Takie przebarwienia, które potem robią się czarne, to oznaka zarażenia parchem. Grzyb atakuje także owoce. Gruszki pokrywają się korkową skorupką i często pękają.

Krystyna Matyjaszczyk

 

PRZEPIS NA OGRÓD

Jak posadzić gruszę

Drzewko sadzimy wiosną lub jesienią, ale nie później niż do 20 października, by przymrozki nie uszkodziły delikatnej sadzonki. Miejsce powinno być wyżej położone, aby nie podciekała woda gruntowa. Najlepsza gleba to ziemia próchnicza, lekko kwaśna (pH 5-6,5) i przepuszczalna dla wody (piaszczysto-gliniasta). Wykopujemy okrągły dołek na głębokość ok. 60-70 cm. Jego średnica powinna być zbliżona do wielkości korony drzewka. Dno dołka należy spulchnić i w 1/3 wypełnić otwór mieszaniną kompostu, ziemi próchniczej i popiołu drzewnego. Warto też dodać ok. 150 g superfosfatu i 200 g siarczanu potasu. Nawozy te wzmocnią drzewko i dostarczą substancji pobudzających wzrost.