Odkąd postanowiłem posadzić kilka drzew i krzewów owocowych na działce, wiedziałem, czego oczekuję. Miały to być odmiany niezawodne w uprawie amatorskiej, obficie plonujące, odporne na choroby i dobre w smaku.

Najlepsze odmiany gruszek i śliwek
Na czele listy znalazła się gruszka 'Konferencja'. Lubię jej smak. Odmiana ta wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie i raczej corocznie. Jest dostatecznie wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby. Te same zalety ma deserowa śliwka 'Herman'. Poza tym owocuje już w drugiej połowie lipca, kiedy jest mało śliwek na rynku. Pierwszych plonów można spodziewać się już w drugim roku po posadzeniu. Nie wymaga zapylaczy. Jej miąższ łatwo odchodzi od pestki. Jest jedną z najcenniejszych odmian polecanych na małe działki, poza
oczywiście 'Węgierką Zwykłą'.

Doskonałe jabłka
Wybierając odmianę śliwy, zwracałem uwagę na jej tolerancyjność wobec szarki i na samopłodność. Nie mogłem sobie bowiem pozwolić na posadzenie wielu drzew. Decydując się na węgierkę, liczmy się z tym, że jest podatna na choroby.
Wszystkim polecam jabłoń 'Malinową Oberlandzką'. To stara, wyjątkowo odporna na choroby odmiana. Nie wymaga tylu oprysków, co dość wydelikacone współczesne jabłonki. Rośnie silnie, tworząc kulistą koronę z licznymi zwisającymi pędami. Owocuje obficie, jest wytrzymała na mróz i mało podatna na parcha jabłoni.

Odporne krzewy owocowe
Nad krzewami długo się zastanawiałem. W końcu wybrałem malinę 'Glen Ample'. Wyróżnia się wysoką plennością, odpornością na choroby i mróz. Odmiana ta tworzy wysokie, bezkolcowe pędy. Jej czerwone owoce doskonale znoszą nawet kilkudniowe opady deszczu. Są duże i smaczne. Nadają się na przetwory i do zamrażania.


Paweł Derek