Uprawiam różne krzewy owocowe. Zanim kupię nową sadzonkę, staram się poszukać w fachowej literaturze informacji na temat wymagań danej rośliny. Najpierw zastanawiam się, czy mój ogród w ogóle spełnia warunki konieczne do prawidłowej uprawy. Dopiero wtedy przygotowuję podłoże w odpowiednim miejscu.

Podłoże dla krzewów owocowych

Krzewy owocowe to rośliny wieloletnie, których nie powinno się przesadzać. Mają zróżnicowane wymagania w zależności od gatunku. O udanych zbiorach decyduje m.in. nasłonecznienie, wilgotność podłoża, odczyn pH gleby i jej żyzność. Biorąc pod uwagę pH, kwaśne podłoże preferuje malina i borówka (5,0-6,0). Z kolei porzeczki i agrest lekko kwaśne lub obojętne (6,0-7,5).

Stanowisko i pielęgnacja krzewów owocowych

Wszystkie krzewy owocowe muszą mieć dobre nasłonecznienie, bo inaczej mają mało owoców lub są one kwaśne. Rośliny te nie lubią także przesuszania, więc gdy długo nie pada deszcz, regularnie je podlewam.

Uważnie obserwuję liście krzewów, bo po ich wyglądzie mogę ocenić, czy dana roślina choruje lub potrzebuje nawożenia. Na rynku jest wiele nawozów do krzewów, ale ja polecam najlepszy z nich: kompost z własnej działki. Jest ekologiczny, a przy tym można go mieć za darmo.

W moim jagodniku rośliny posadziłam pojedynczo oraz  w grupach, natomiast jeżyny tworzą oryginalny żywopłot. W ten sposób krzewy owocowe także zdobią. W miarę potrzeb przycinam ich gałęzie. Głównie wtedy, gdy chcę odmłodzić krzew, przerzedzić go lub usunąć chore pędy. Wycinanie starych gałęzi daje roślinie szansę na rozrost młodych pędów oraz lepszy dostęp światła. Przerzedzenie krzewu sprawi, że będzie dobrze doświetlony i wyda dorodniejsze owoce.

Na koniec chcę uprzedzić niecierpliwych: młody krzew, nawet odpowiednio pielęgnowany, może zaowocować dopiero po kilku sezonach. Proszę się więc nie zrażać, gdy na nowych roślinach nie będzie w danym roku owoców. Te
z mojej borówki zebrałam dopiero w drugim sezonie od posadzenia krzewu.

Joanna Domańska

Przepis na Ogród

Rozmnażamy krzewy owocowe

 Większość krzewów owocowych można rozmnażać przez odkłady. Należy je robić wczesną wiosną. Glebę wokół spulchniamy. Ubiegłoroczny zdrowy i giętki pęd rośliny naginamy, kładziemy w dołku o głębokości około 30 cm i przysypujemy ziemią. Ważne, by w miejscu, gdzie pęd styka się z glebą, usunąć liście i pędy boczne. Koniec pędu przytnijmy na 2-3 cm i przywiążmy do palika.