Co jedzą dżdżownice?

Jesienią często zastanawiamy się, co sprawia, że nie zagrabione liście zwinięte w rurki wciągane są w głąb gleby, a wiosną zupełnie znikają. To dżdżownice chowają je pod powierzchnię. Wraz z resztkami roślin zjadają i trawią liczne mikroorganizmy: glony, pierwotniaki, grzyby glebowe i bakterie.

Tworzenie próchnicy

Dżdżownice biorą udział w procesie tworzenia próchnicy. To dzięki nim szczątki roślinne rozkładają się kilkakrotnie szybciej. Przewód pokarmowy tych stworzeń przebiega przez całą ich długość. Żołądek rozciera szczątki roślinne zmieszane z cząstkami gleby. U większości gatunków do przełyku uchodzą gruczoły wapienne, które wapnują zawartość przewodu pokarmowego, zwiększając tym samym zasadowość gleby.

W ciągu sezonu wegetacyjnego dżdżownice żyjące na powierzchni 1 ha gleby produkują 10–100 ton gruzełkowatych odchodów, tzw. koprolitów. Jest to znakomity nawóz, zawierający dużo potrzebnych roślinom pierwiastków.

Dżdżownice ograniczają rozprzestrzenianie się chorób

W naszych ogrodach największe znaczenie przypisuje się dżdżownicy ziemnej. Żywi się m.in. resztkami roślin porażonych przez patogeny i szkodniki. Tym samym ogranicza ich rozprzestrzenianie się w kolejnym sezonie. Drążąc pionowe korytarze w ziemi, umożliwia dostęp powietrza i wody do korzeni roślin. Ma to szczególne znaczenie na ciężkich, gliniastych glebach.

Dbajmy o dżdżownice

W interesie każdego użytkownika ziemi leży dbałość o te pożyteczne stworzenia. Nawożenie organiczne jest znakomitym źródłem ich pożywienia. Dlatego tak ważne jest pozostawienie na zimę nie zagrabionych liści pod drzewami i wszędzie tam, gdzie ze względu na korzenie nie można przekopać ziemi. Dżdżownice użyźnią te trudno dostępne miejsca bez ingerencji narzędzi ogrodniczych. Szkodzi im przenawożenie preparatami mineralnymi, szczególnie tymi, które zakwaszają glebę.

Wiesław Sierota