Lubię ogrodowe eksperymenty. Dwa lata temu postanowiłam zbudować podwyższoną rabatę, na której będą widoczne rośliny, a ogród nabierze nowego charakteru.

Wybrałam miejsce, wykopałam stamtąd rośliny i przesadziłam gdzie indziej. Następnie nazbierałam polnych kamieni, a potrzebowałam ich sporo. Po długim namyśle co do kształtui wysokości rabaty zaznaczyłam linie na ziemi i zaczęłam budować skalny murek. Używałam kamieni różnej wielkości, więc musiałam tak je układać, aby nie spadały i żeby między nimi nie było wolnych przestrzeni.

Potem przywiozłam dwa wózki dobrej ziemi i kompostu. Na początku  na rabacie posadziłam cebulki tulipanów, wrzosy i krzew chryzantemy.

Od północnej strony rabaty rośnie mały żywopłot z róż okrywowych, a od strony południowej posadziłam kosaćce bródkowe i narcyzy. Tuż obok nich rośnie wielka kępa trawy ozdobnej.

Wiosną na rabacie pojawiają się tulipany. Po ich przekwitnięciu sadzę rośliny jednoroczne, na przykład różne odmiany aksamitek, ślazówkę i astry, które kwitną  do późnej jesieni. W tym czasie rosną tam również wrzosy i wspaniała żółta chryzantema.

Urszula Miturzyńska