Ogród ozdobny: Siejemy nasiona bylin i roślin

Wysiew nasion jest najczęściej stosowanym sposobem otrzymywania młodych roślin jednorocznych i dwuletnich. Nieco rzadziej jest stosowany w przypadku bylin, które najczęściej rozmnaża się przez podział, rozłogi, sadzonki itp. Przez siew można jednak rozmnożyć np. goździka kropkowanego, mydlnicę bazyliowatą, ostróżkę ogrodową i łubin trwały. Siew nasion jest również stosowany przy rozmnażaniu bylin krótkowiecznych (dwuletnich), jak stokrotka trwała, prawoślaz różowy (malwa), naparstnica purpurowa czy goździk brodaty.

Najlepszym terminem wysiewu tych nasion jest wczesne lato, od czerwca do sierpnia, ale coraz częściej rośliny te wysiewa się jeszcze wcześniej, nawet wiosną, aby siewki miały więcej czasu na rozwój. Nasiona wysiewa się na specjalne grządki, tzw. rozsadnik, lub do skrzynek. Na rozsadniku nasiona sieje się w rzędy w rozstawie 25-35 cm, a po wschodach zbyt gęste siewki się przerywa, pozostawiając je co 8-10 cm.

Jesienią, we wrzeniu lub październiku, młode rośliny przesadza się na rabaty. Z kolei siewki rosnące w skrzynkach pikuje się do doniczek, a jesienią sadzi do gruntu. Niezależnie od miejsca siewu nasion, rośliny w ten sposób rozmnożone zakwitają najwcześniej w następnym roku uprawy.


Drzewa i krzewy: sadzimy magnolie

Czerwiec to dobry miesiąc na sadzenie magnolii w naszych ogrodach. Najlepsze są rośliny produkowane w pojemnikach, wówczas mogą być sadzone od kwietnia do końca lata – nie później, ponieważ rośliny powinny się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Krzewy sadzi się tak głęboko, jak rosły w pojemniku, obsypując korzenie pulchną ziemią.

Przed posadzeniem nie rozluźnia się systemu korzeniowego oraz nie należy go zbyt mocno uciskać po posadzeniu, gdyż uszkodzenie korzeni doprowadza do ich gnicia i śmierci rośliny. Po posadzeniu roślina powinna być podlana, a podlewanie należy kontynuować do końca lipca.


Balkony i tarasy: Bambusy do pojemników

Bambusy należą do rodziny wiechlinowatych (traw) Poaceae, która jest najważniejszą pod względem gospodarczym grupą roślin okrytozalążkowych, a jednocześnie największą, bo liczącą około 850 rodzajów i około 10500-11000 gatunków (we florze Polski jest około 200 gatunków traw). Trawy rozprzestrzeniły się od strefy tropikalnej do strefy polarnej.

Bambusy reprezentowane są przez około 100 rodzajów roślin występujących w tropikalnych i subtropikalnych rejonach naszego globu. Gatunki tej grupy charakteryzują się trwałymi, zdrewniałymi i najczęściej bardzo wysokimi łodygami. Do rekordzistów należy Gigantochloa verticillata, który osiąga wysokość 40 m. Bambusy kwitną okresowo i w zależności od gatunku mogą kwitnąć od raz na 12 do nawet raz na 120 lat! Po wydaniu owoców zamierają. Poza olbrzymim znaczeniem gospodarczym bambusy są wykorzystywane także jako rośliny ozdobne.

Niektóre gatunki mogą być sadzone do pojemników. W naszych warunkach klimatycznych dobrze rosną następujące gatunki: fylostachys żółtobruzdkowy Phyllostachys aureosulcata, fylostachys czarny Phyllostachys nigra, fylostachys zielononośny Phyllostachys viridiglaucescens (są to gatunki osiągające wysokość 3-5 m), a także plejoblastus złotowłosy Pleioblastus auricomus – dorastający do 1 metra, psedosasa japońska Psedosasa japonica – dorastająca do 2-4 metrów, sasa Veitcha Sasa veitchii (0,4 -0,8 m) i sasa niska Sasa pygmaea (0,6 -1,2 m).

Bambusy dobrze rosną w dużych pojemnikach z żyzną ziemią. W okresie wzrostu trzeba je obficie podlewać, ale unikać nadmiaru wody (bambus nie jest rośliną bagienną) i co 3-4 tygodnie do sierpnia zasilać nawozem. Zimują na zewnątrz odpowiednio zabezpieczone przed mrozem.


Sad: Letnie cięcie winorośli

W przydomowych ogrodach bardzo chętnie sadzimy pnącza winorośli. Pnącza te doskonale czują się przy południowych ścianach budynków, gdzie grona owoców uzyskują wyśmienity aromat i wysoką zawartość cukrów. Jednak nawet na nasłonecznionych stanowiskach powinniśmy w czerwcu, po kwitnieniu, przyciąć krzewy winorośli. Silny wzrost pędów zawsze odbywa się kosztem owoców, powodując ich zacienienie i w efekcie gorszy smak. Wyrastające z oczek na wiosnę pędy zwykle zawiązują po 2-3 grona. Aby do gron dostarczyć więcej soków, wykonuje się uszczykiwanie lub przycinanie nadmiernie rosnących pędów.

Wykonywane w czerwcu cięcie letnie jest bardzo proste i polega na usunięciu górnego odcinka pędu nad 2-3 liściem. Stosując mniej radykalne cięcie, można zostawić nawet 6 czy 8 liści nad gronem. Pamiętajmy też o wycięciu tzw. pasierbów, czyli słabych pędów wyrastających z kątów liści. To bardzo ważny zabieg, gdyż pasierby są zupełnie nieprzydatne. Dlatego w drugiej połowie lata pamiętajmy o ich systematycznym usuwaniu. Krótko przed zbiorem można też usunąć liście wyrastające u podstawy łozy. Trzeba bowiem pamiętać, że większa ilość słońca docierająca do dojrzewających gron zawsze znacznie podnosi walory smakowe dojrzewających jagód.


Warzywnik: Zbiory pierwszych plonów

W tym miesiącu nareszcie możemy cieszyć się smakiem warzyw, których uprawę rozpoczęliśmy wczesną wiosną. Do zbioru nadają się aromatyczne liście cebuli siedmiolatki i zwyczajnej uprawianej z dymki, kopru ogrodowego i szpinaku nowozelandzkiego. Ścinamy gotowe do spożycia główki młodej kapusty, róże kalafiora i brokuła, a także sałatę masłową. Czerwiec to miesiąc zbioru soczystych ogonków liściowych rabarbaru oraz jadalnych wypustek szparaga. Zbieramy również warzywa uprawiane z siewu– groch i bób, rzodkiewkę, marchew wczesną oraz buraki (cwikłowe i liściowe).