Uwiąd powojników

P: Pilnie poszukuję środka na „uwiąd” klematisów. Rosną ładnie, ale w pewnym momencie część rośliny więdnie i zamiera. Co jest tego powodem? Jak wyleczyć moje rośliny?

O: Najpoważniejszą chorobą powojników jest uwiąd, objawiający się więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów lub całych części nadziemnych roślin, mimo że korzenie najczęściej pozostają zdrowe. Porażeniu przeważnie ulegają rośliny słabe, uszkodzone lub uprawiane w złych warunkach.

Wszystkie martwe części powojników, zarówno pędy, jak i liście należy usunąć. Chemicznie można przeciwdziałać i zwalczać tę chorobę, podlewając rośliny 0,2% odpowiedniego roztwou. Na jedną roślinę powinno się wylać 3-5 l roztworu i podobny zabieg powtórzyć 2- lub 3-krotnie co 10-14 dni.

Powojniki należy sadzić głęboko, około 10 cm poniżej nasady pędów, a podłoże powinno być przepuszczalne.

 


 

Problemy z kwitnięciem złotokapu

P: Mój złotokap rośnie na stanowisku słonecznym, w ziemi piaszczystej już ulepszonej gnojówkami z pokrzyw, mlecza, torfu i własnego kompostu. Mimo to nigdy nie zakwitł, natomiast liście ma przez całe lato.

O: Wśród złotokapów zdarzają się osobniki, które mogą przez wiele lat nie kwitnąć, a gdy już zakwitną, wydają mało kwiatów. W takim przypadku nie warto czekać, aż kwiaty się pojawią. Lepiej jest wymienić go na nowy egzemplarz gatunku złotokap Waterera Laburnum x watereri w odmianie ‘Vossii’, kwitnący niezawodnie. Tym bardziej że nie są to drogie krzewy. Złotokapy adoptują się do różnych warunków glebowych, w związku z tym nie trzeba specjalnie o nie dbać.

 

 

Kupując krzew, należy sprawdzić, czy jest zaopatrzony w etykietę z nazwą. Gwarantuje to, że kupujemy właściwą roślinę. Dobrze jest kupować roślinę w momencie kwitnienia. Poza tym lepiej jest zatrzymać paragon. Jeżeli okaże się, że krzew nie kwitnie, można go w takim przypadku reklamować.

 


 

Pielęgnacja męczennicy

P: Jak pielęgnować męczennicę? Posiadam tę roślinę od jakiegoś czasu, lecz nie wygląda ona jak na zdjęciach w sieci.

O: Męczennica Passiflora należy do rodziny męczennicowatych i pochodzi z Ameryki Południowej ze strefy subtropikalnej i tropikalnej. Jest silnie rosnącym pnączem, które wspina się za pomocą spiralnych wąsów, w związku z tym należy zapewnić jej dość dużą i stabilną podporę. Męczennica wymaga stanowiska dość jasnego, ale nie całkiem słonecznego, oraz przepuszczalnego podłoża. Na dnie doniczki powinien być drenaż ze żwirku lub keramzytu. Nadmiar wody z podstawki trzeba odlewać.

Podczas wegetacji roślinę należy podlewać dość obficie i zasilać raz na tydzień, aż do sierpnia nawozami dla roślin kwitnących. Zimą pnącze należy przechowywać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu (10ºC) i oszczędnie podlewać. Jesienią lub w marcu zbyt długie pędy boczne można przyciąć na
3-5 oczek. Opadające liście trzeba systematycznie zbierać. Męczennicę można przesadzać co 2-3 lata.