Prace w ogrodzie powinny być satysfakcjonujące i na swój sposób odprężające. Niezależnie od tego, czy sadzimy, czy skupiamy się na pielęgnacji roślin, zadbajmy o dobre przygotowanie w postaci odpowiedniego sprzętu. To szczególnie ważne w przypadku cięcia gałęzi drzew i krzewów, które powinno odbywać się bez żadnych ograniczeń czy niepotrzebnych komplikacji. Z pomocą w tym zakresie przychodzi firma Fiskars. Marka udoskonaliła linię sekatorów uniwersalnych Żyrafa PowerGearTMX, aby prace w ogrodzie wykonywać szybko, precyzyjnie i bezpiecznie. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie? I jakie informacje o cięciu warto przypomnieć? 

Sekatory uniwersalne Żyrafa od Fiskars

W ogrodzie lubimy rozwiązania dedykowane konkretnym czynnościom, ale urządzenia wielozadaniowe i uniwersalne to także niezbędniki do prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Doskonałym przykładem są sekatory uniwersalne Żyrafa - modele UPX86 i UPX82. Jako wielozadaniowe narzędzia, które ułatwiają dostęp do gałęzi w trudno dostępnych miejscach bez użycia drabiny czy schylania się. Rozwiązania te wpływają zarówno na siłę i precyzję cięcia, jak również komfort pracy.

fot. mat. prasowe

Większa moc i lepsza widoczność

Przejdźmy do szczegółów. Zdecydowanie na uwagę zasługuje ruchoma głowica - podstawa ulepszonej wersji mechanizmu cięcia. Sprawniej, skuteczniej i wydajniej możemy pracować z urządzeniem i postępować z przycinaniem pożądanych części. Głowica w sekatorach uniwersalnych Żyrafa obraca się o 230o, co zapewnia cięcie w różnych kierunkach i pomaga w precyzyjnym dotarciu do celu. Tym samym możemy swobodnie manewrować sekatorem, bez potrzeby przyjmowania krępujących ciało pozycji. Od teraz pomoże nam w tym pomarańczowy wskaźnik ostrza, który zwiększa widoczność głowicy i znacznie ułatwia cięcie.

fot. mat. prasowe

Pożądany zasięg i bezpieczeństwo użytkowania

A jak poradzić sobie z gałęziami, które znajdują się naprawdę wysoko? Oczywiście zawsze można skorzystać z drabiny i maszerować z nią od drzewa do drzewa. Można też usprawnić pracę i skorzystać z regulowanej długości trzonka sekatora. Model UPX86 z teleskopowym trzonkiem, posiada bezstopniowo regulowaną długość w zakresie od 2,4 do 4 m, a to pozwala na pracę o zasięgu do ok. 6 m. Natomiast sekator UPX82 umożliwi pracę na wysokości do ok. 4,5 m. Wybierając te rozwiązania drabinę możemy zostawić w garażu.

W sekatorach uniwersalnych cięcie następuje przy użyciu pomarańczowej rączki, która gwarantuje pewne oraz stabilne trzymanie narzędzia w dłoni. Taśma, stanowiąca część mechanizmu cięcia, poprowadzona jest teraz wewnątrz narzędzia, co chroni ją przed splątywaniem i zaczepianiem o gałęzie. Zakończenie sekatora ma płaską i stabilną podstawę, a to ułatwia przechowywanie narzędzia w pozycji pionowej.

Cięcie drzew owocowych - najważniejsze zasady

W praktyce sadowniczej wyróżniamy dwa zasadnicze terminy cięcia drzew owocowych. Pierwszy, główny czas formowania koron zdecydowanej większości gatunków, przypada na okres spoczynku roślin. Wykonuje się je z końcem zimy, gdy minie już niebezpieczeństwo silnych mrozów, a jeszcze zanim zaczną krążyć w roślinach soki.

Drugi termin cięcia przypada na czas wzrostu i wegetacji drzew. Cięcie to nazywane jest letnim z powodu pory roku, w jakiej jest wykonywane, i często traktowane jest jako uzupełnienie wcześniej wykonanego cięcia zimowego. Jest to jednak jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i nigdy nie powinniśmy o nim zapominać, zwłaszcza w przypadku drzew pestkowych, jak wiśnie i czereśnie. Gatunki te należą bowiem do nielicznej grupy drzew owocowych, których podstawowy termin cięcia przypada na czas lata. 

Cięcie drzew i krzewów - czas na magnolię

Wiosna i wczesne lato to czas, kiedy w naszych ogrodach zachwyca magnolia. Magnolia powinna być kształtowana do 3-4 roku życia. Im starsza, tym trudniej i dłużej się regeneruje. Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie nową magnolię można już na początku nadać jej odpowiedni kształt. Młode rośliny często mają niewiele pędów, na dodatek słabo rozgałęzionych, warto więc pobudzić je do rozkrzewienia i wypuszczenia pąków kwiatowych. Żeby doczekać się obfitego kwitnienia, po posadzeniu magnolii można obciąć pędy główne na wysokość niżej położonych pędów bocznych. Cięcie wykonujemy nad pąkiem skierowanym na zewnątrz, aby korona kształtowała się prawidłowo. Przycinanie cienkich, młodych pędów nie stanowi problemu, ponieważ mają one jeszcze niewiele pąków, a rany po cięciu szybko się goją.

Kwiaty magnolii rozwijają się bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed liśćmi. Dlatego, żeby nie uszkodzić pąków, cięcie sanitarne magnolii najlepiej przeprowadzić już po kwitnieniu, najpóźniej do końca sierpnia. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie cięcia zbyt późno, magnolia mogłaby mieć zbyt mało czasu na regenerację, co może się skończyć brakiem kwitnienia w następnym sezonie.

Jeśli do przycinania przystąpimy zbyt wcześnie, wraz z wypływającymi sokami roślina traci cenne substancje odżywcze, których niedobór może skutkować brakiem kwitnienia, oraz infekcjami.

Dorosłą magnolię tniemy bardzo ostrożnie usuwając chore, obumarłe i skierowane do wewnątrz pędy. Wzmocni to roślinę i uodporni na choroby i szkodniki. Pędy należy usuwać w całości ponieważ przycinanie ich w dowolnym miejscu spowoduje wytworzenie na końcu gałęzi nowych pędów, niepotrzebnie zagęszczających koronę.

Odpowiednie narzędzia - gwarancja na lata

Sekatory uniwersalne Żyrafa PowerGear™X przeznaczone są do cięcia gałęzi o średnicy do 32 mm. Gdy zamierzamy ciąć grubsze gałęzie warto wyposażyć sekator w piłę z hartowanym i profilowanym ostrzem oraz regulowanym kątem cięcia. Może być ona używana z sekatorami, a sprawdzi się w cięciu gałęzi o max. średnicy 80 mm.

Ważna informacja dla amatorów i wieloletnich miłośników ogrodnictwa - sekatory uniwersalne Żyrafa PowerGear™X objęte zostały 25-letnim okresem gwarancji, co podkreśla wysoką jakość i wytrzymałość tych produktów.

Materiał powstał we współpracy z marką Fiskars