Wiele osób decyduje się na zakup żywej choinki zamiast sztucznej. Trzeba przyznać, że prawdziwa jodła, sosna czy świerk wnoszą do domu przepiękny zapach lasu i wspaniale się prezentują. Tym samym dla wielu są symbolem świąt, który zajmuje honorowe miejsce w pomieszczeniu. Aby żywa choinka nie traciła walorów dekoracyjnych i była piękną ozdobą bożonarodzeniową, warto skorzystać z naszych porad – z nimi z pewnością nie zmarnieje i postoi do stycznia, a kto wie, może nawet i dłużej?

Zakup żywej choinki na święta. O tym pamiętaj!

Na początku sprawdź, czy w miejscu, w którym zamierzasz kupić choinkę, sprzedawane są drzewka pochodzące z legalnej hodowli. Nadal zdarza się, że handlarze dysponują choinkami np. z nielegalnej wycinki. Właśnie dlatego najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego lub szkółki leśnej, gdzie drzewka posiadają plakietki z informacjami o miejscu pochodzenia. I tak np. warto wiedzieć, że wszystkie żywe choinki ze sklepów Leroy Merlin pochodzą z plantacji.

Wybór żywej choinki rozpocznij o decyzji o jej gatunku. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym wyborem był świerk zwyczajny. Niestety obecnie nie kupuje go już tyle osób, co dawniej, gdyż jest on najmniej trwały wśród iglaków. Korzystniejszym wyborem może okazać się świerk kłujący, zwany też srebrnym, który jest bardziej trwały niż świerk zwyczajny, posiada równie intensywny, żywiczny zapach i charakterystyczne, niebiesko-srebrne zabarwienie. Od kilku lat prym wiedzie jednak jodła kaukaska, która ma miękkie i trwałe igły (nie opadają, a usychają), ciemnozielony kolor oraz trwałość większą niż świerk – dobra pielęgnacja umożliwia utrzymanie jej w dobrym stanie nawet przez 2 miesiące.

Wybierając choinkę, sprawdź, czy okaz jest zdrowy i nie ma np. suchych, brązowych i nieelastycznych gałęzi. Istotne jest także to, by drzewko miało intensywnie zielone, lśniące igły. Podczas zakupu żywej choinki zwróć uwagę na jej gęstość i symetrię oraz wyraźnie zaznaczony i nieuszkodzony wierzchołek (czubek nie powinien być długi i cienki). Ponadto, jeśli zależy ci na tym, by po świętach posadzić żywą choinkę w ogrodzie, wybierz drzewko w donicy, a nie cięte. Aby choinka przyjęła się na wiosnę, musi mieć nienaruszony system korzeniowy.

Kiedy kupimy już wymarzoną choinkę na święta, warto pamiętać o bezpiecznym transporcie do domu. Aby gałązki się nie połamały, ani nie doszło do innych uszkodzeń drzewka, warto delikatnie owinąć ją tkaniną lub zabezpieczyć siatką.

Jak dbać o żywą choinkę? 3 ważne porady

1. Zadbaj o odpowiednie miejsce

Po wniesieniu żywej choinki do domu należy pamiętać, by nie ustawiać jej przy kaloryferze, kominku lub innym źródle ciepła. Dłużej zachowa świeżość, jeśli w pomieszczeniu, gdzie będzie ustawiona temperatura będzie miała około 20˚C. Trzeba pamiętać, że w wysokich temperaturach żywa choinka żółknie, a jej igły opadają.

Aby zachwycała, oczyść ją np. z pajęczyn, które na żywym drzewku zdarzają się nierzadko.

2. Podlewaj

Tak jak każda żywa roślina, również choinka potrzebuje regularnego nawodnienia. Pamiętaj o systematycznym uzupełnianiu pojemnika letnią wodą, która powinna sięgać do pnia (choinka cięta) lub by podłoże było zawsze lekko wilgotne (choinka z korzeniami). Jeśli chcesz, by symbol bożonarodzeniowy zachwycał jeszcze bardziej, możesz raz w tygodniu dodawać nawóz do roślin zielonych. Niektórzy zalecają także, by co kilka dni np. 2-3, spryskiwać przy pomocy zraszacza do kwiatów całe drzewko wodą.

3. Ostrożnie dekoruj

Wybrane bombki, lampki i łańcuchy powinny nie tylko zachwycać, ale również powinny być lekkie. Dzięki temu gałązki nie zostaną obciążone i nie będą szybciej opadać. Należy również pamiętać, by mocowanie ozdób nie uciskało mocno gałązek, co może powodować usychanie. Ponadto wybierając lampki, zwróć uwagę by były to oświetlenie typu LED, gdyż wytwarza mnie ciepła niż tradycyjne.

WAŻNE! Sztuczny śnieg, brokat lub inne dekoracje w spray utrudniają żywej choince wymianę gazową, dlatego odradza się ich stosowanie, by drzewko dłużej zachowało świeżość.

Choinka wybrana? Sprawdź te dekoracje i ozdoby świąteczne w Leroy Merlin!

W tym roku sklep Leroy Merlin proponuje cztery, różne style nawiązujące do modnych trendów:

  • Niezastąpiona tradycja – czerwień i zieleń
  • Botanika – roślinne wzory i motywy dekoracyjne z różnych stron świata  
  • Blask i mat – błyszczące, połyskujące, iskrzące się przedmioty kontrastujące z ciemnymi, matowymi powierzchniami
  • Moja pierwsza choinka – specjalnie dla dzieci

Dzięki nim stworzysz niezwykłą atmosferę, którą domownicy oraz goście zapamiętają na dłużej!

Kolekcja dekoracji i ozdób świątecznych dostępna jest we wszystkich sklepach Leroy Merlin od 18.11.2022 r. Z kolei choinki żywe i sztuczne można kupić w sklepach Leroy Merlin od 1.12.2022 r. Więcej informacji i inspiracji na www.leroymerlin.pl.

Materiał powstał we współpracy z Leroy Merlin