Hortensja wymaga odpowiednich warunków stanowiska do prawidłowego rozwoju liści i kwiatostanów. Niemniej ważne są też prace w ogrodzie przy tych roślinach. Z naszymi poradami i odpowiednimi akcesoriami - które znajdziecie w ofercie marki Fiskars - macie gotowy plan działania.

Hortensja - zasady pielęgnacji

Głównym czynnikiem wpływającym na kondycję hortensji jest kwaśne podłoże. Może być ono wykonane za pomocą torfu wymieszanego z korą, gleba macierzysta lub specjalnym podłożem do wszystkich roślin kwasolubnych. Istotne jest, aby nie wystawiać jej na pełne słońce – wystarczy stanowisko półcieniste, aby liście nie ciemniały i nie wysychały.

Jeżeli zależy nam, aby roślina była bujna i miała dużo sporych kwiatostanów, musimy zadbać o odpowiednie i regularne zasilanie jej nawozem. Może być taki, który jest stosowany zarówno do rododendronów, jak i hortensji.

Podlewanie powinno być regularne, natomiast nie możemy doprowadzić do przelania – to może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych. Jedynie podczas suszy oraz upałów warto zadbać o nawadnianie w południe i pod wieczór, jeżeli jest taka możliwość. Starajmy się nie zraszać liści oraz nie nakierowywać tam strumienia wody – podczas działania intensywnych promieni słonecznych może dojść do poparzeń słonecznych.

Cięcie hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa to jedna z najpopularniejszych, chętnie uprawianych i pielęgnowanych w ogrodach i na działkach. W tym przypadku wiosenne cięcie sprowadza się głównie do tego sanitarnego – usuwamy uszkodzone lub przemarznięte gałązki. Latem i wczesną jesienią obcinamy też suche kwiaty, które mogą posłużyć jako surowiec do suchych bukietów do wazonów lub wieńców.

Późnojesiennych przekwitniętych kwiatów nie usuwamy, gdyż zimą są niezwykłą ozdobą. Hortensje ogrodowe wykształcają pąki kwiatowe jeszcze w poprzednim sezonie. Należy je okrywać, a korektę kształtu przeprowadzać zaraz po przekwitnięciu. Kiedy zdejmiemy okrycie z hortensji, oglądamy stan pąków i podejmujemy decyzję, czy konieczne jest cięcie sanitarne. Zazwyczaj pąki roślin mają łuski, które chronią delikatne młode listki i zawiązki kwiatów, ale hortensja ogrodowa ich nie ma.

Cięcie w praktyce - test Sekatora jednoręcznego Fiskars P921

Sekator nożycowy do cięcia świeżych gałęzi i młodych pędów o średnicy do 2,4 cm, jest dostosowany dla osób prawo- i leworęcznych. Posiada obrotową rączkę, co jest polecane w szczególności przy długotrwałej pracy - konstrukcja rączki pozwala używać wszystkich palców jednocześnie, a unikalny mechanizm dźwigniowy PowerGear zwiększa 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do innych standardowych mechanizmów. W ten sposób skutecznie redukuje wysiłek podczas pracy. Dodatkowo szlifowane i hartowane stalowe ostrze pozostaje na dłużej ostre i gotowe do dalszej pracy podczas cięcia hortensji czy innych roślin.

Ostrza te są bardzo odporne na korozję a powłoka PTFE redukuje tarcie skutkując tym samym lepszym i trwalszym cięciem. Sporym ułatwieniem jest lekka konstrukcja oraz rękojeść z tworzywa FiberComp™, które sprawia, że narzędzie dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni. Konstrukcja jest niezwykle dobrze przemyślana, również dla osób, które zmagają się z zespołem cieśni nadgarstka. Rączka SoftGrip ze strukturą 3D zapewnia pewny chwyt oraz blokada ostrza zabezpiecza przed samoczynnym otwarciem i pozwala na bezpieczne przechowywanie bez możliwości skaleczenia.

 

Jeżeli pojawiają się nowe i żywe pąki, które wyrastają na silnych pędach, nie ucinamy i zostawiamy. Jedynie te, które wyglądają na liche i dość osłabione, pozbywamy się ucinając przy końcówkach pędów. W ten sposób prześwietlamy roślinę i pozwalamy na jej naturalne wzmocnienie. Za każdym razem przed jesienno -zimowym okrywaniem rośliny, wybieram suchą trawę i układam ją tuż u podstawy hortensji. To pozwala na zachowanie wilgotności oraz pomaga podczas niskich temperatur, gdy zima nie jest zbyt obfita w pokrywę śnieżną. W trakcie naszego testu ucinamy wszystkie suche liście, które pozostały po ewentualnym cięciu z poprzedniego roku. W tych zadaniach Fiskars P921 sprawdza się na medal!

Cięcie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach, które formują się w danym roku. Jej przycinanie sprowadza się więc do nadania kształtu i gęstości oraz cięcia sanitarnego wyschniętych lub połamanych gałązek. Młoda hortensja bukietowa w pierwszym roku po posadzeniu powinna być przycinana nisko, aby pięknie zagęszczała się od dołu i nie rosła bezkształtnie. Zostawiamy tylko 2-3 pary pąków, natomiast resztę usuwamy. Co roku obcinamy ją wyżej, decydując – w zależności od tego, jak gęsty i jak wysoki chcemy mieć krzew – o ilości pozostawionych pąków.

Cięcie w praktyce test sekatora kowadełkowego P941

Jest to świetny produkt, który jest przeznaczony do cięcia twardych i suchych gałęzi o średnicy do 26 mm. Posiada unikalny system  PowerGear™, który trzykrotnie zwiększa siłę cięcia i pozwala na niezwykle komfortową pracę. Ostrza te są bardzo odporne na korozję a powłoka PTFE redukuje tarcie skutkując tym samym lepszym i trwalszym cięciem.

Cięcie hortensji krzewiastej

Hortensję krzewiastą najlepiej jest przycinać co roku w marcu, jeszcze wtedy, gdy nie rozwiną się liście. Podobnie jak hortensja bukietowa – kwitnie na pędach tegorocznych. Najkorzystniejszym cięciem będzie to, przeprowadzone na wysokość 15-30 cm nad ziemią. W ten sposób będziemy mieć pewność, że roślina otrzyma gęsty pokrój i rozwinie się piękny krzew. Dopiero latem, na przełomie sierpnia wycinamy przekwitłe kwiatostany, oczyszczając roślinę. Po powyższym teście widać, że odpowiedni harmonogram prac w ogrodzie, a także profesjonalne akcesoria, które posłużą przez lata, to idealne rozwiązanie nawet dla początkujących fanów hortensji.

Krzewy hortensji są wymagające w uprawie, ponieważ mają duże liście i kwiatostany, dlatego wiosną, po cięciu, koniecznie pamiętajmy o dokarmianiu roślin, najlepiej nawozem wieloskładnikowym, jak Azofoska, lub dobrze rozłożonym obornikiem, ściółkując krzewy w obrębie szyjki korzeniowej.

Artykuł powstał we współpracy z marką Fiskars.