W trosce o winobluszcz

P: Dwa lata temu posadziłam do skrzynek na balkonie winobluszcz pięciolistny. W pierwszych miesiącach pędy rośliny ładnie się rozkrzewiły, ale później liście zaczęły żółknąć i opadać. Zauważyłam również, że na spodniej stronie liści pojawia się mnóstwo bezbarwnych kuleczek. Proszę o informacje, w jakich pojemnikach najlepiej uprawiać winobluszcz? Jakim nawozem i jak często je nawozić? Jak często podlewać rośliny? Który gatunek winobluszcza, trzy-, a może pięciolistny najlepiej sprawdza się na balkonach?

O: Kuleczki na spodniej stronie liści winobluszczu są naturalnym objawem wypływu nadmiaru soków z komórek liści. Nie powoduje to żółknięcia liści. Winobluszcz należy sadzić do dużej donicy o głębokości co najmniej 40 cm, zaopatrzonej w drenaż i otwór odpływowy.

Pnącze podlewa się w zależności od pogody, sprawdzając wilgotność podłoża. Lepiej jest podlać raz, ale obficie, niż częściej, ale małą ilością wody. Woda powinna przesiąknąć całą bryłę korzeniową, a jej nadmiar musi wypłynąć do podstawki. Na zimę donicę należy ocieplić od spodu i z boków, np. styropianem. Winobluszcz nawozi się w kwietniu i czerwcu nawozem azotowym, a w październiku fosforowym. Podczas letnich upałów rośliny narażone są na atak przędziorków, które z czasem powodują żółknięcie liści.

Profilaktycznie można stosować biopreparaty z czosnku i grejpfruta, które ogólnie wzmacniają rośliny i uodparniają je na choroby grzybowe. Na balkonie mogą rosnąć obydwa gatunki winobluszczu.

 

Winobluszcz Parthenocissus (zdj.: Fotolia.com)

 


 

Obumieranie kwiatów migdałka

P: W zeszłym roku kupiłam migdałka. To taka piękna krzewinka, która kwitnie na początku maja, ma różowe kwiatki, potem wyrastają listki. Po dwóch tygodniach różyczki zaczęły zasychać, a teraz zostały tylko suche gałązki. Co mam robić, aby uratować moją roślinkę?

O: Chorobą, której objawy zaobserowała Pani na migdałku, jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, powodowana najczęściej przez grzyb Monilinia laxa. Zapobieganie i zwalczanie tej choroby jest dosyć proste. W momencie rozpoczęcia wegetacji krzew należy opryskać preparatami grzybobójczymi. Zabieg należy powtórzyć co najmniej dwukrotnie, co 7-10 dni.

Gdy mimo zabiegów objawy są nadal widoczne, porażone gałązki należy wyciąć i spalić, gdyż właśnie na nich zimuje grzyb, przez co stanowi źródło infekcji w kolejnym roku.

 


 

Glicynia nie kwitnie

P: Co robić, aby glicynia zakwitła? Kiedy i jak należy ją przycinać? Mój krzew rośnie już od 16 lat i jeszcze ani razu nie zakwitł.

O: Przypuszczalnie ten egzemplarz glicynii otrzymano z siewu, a nie przez szczepienie, dlatego do tej pory jeszcze nie zakwitł. Aby zmusić glicynię do kwitnienia, trzeba wybrać 3-5 najsilniejszych pędów, mocno je skrócić i przywiązać do podpór, pozostałe wyciąć.

W następnych latach jesienią powinno się skracać wszystkie pędy boczne do 25 cm długości. Jest to dość drastyczny zabieg, ale powinien dać efekty.