Jaki jest powód gnicia kwiatów w plastikowych skrzynkach?

P: W markecie ogrodniczym kupiłam plastikowe skrzynki na kwiaty. Chciałam uatrakcyjnić okiennice, wzorując się na sąsiadach. Posadziłam kupione wcześniej surfinie i pelargonie, jednak mimo podlewania i nawożenia korzenie kwiatów zgniły, a u sąsiadki pięknie kwitną i mają się dobrze. Co jest tego przyczyną?

O: Po pierwsze, proszę sprawdzić czy kupione skrzynki posiadają w dnie otwory odprowadzające nadmiar wody. Te, które ja ostatnio kupowałem takich nie posiadały, co poskutkowało w czasie pierwszego deszczu zalaniem skrzynek i kwiatków. Po miesiącu okazało się, że rośliny zgniły. 

Jeśli ten przypadek jest podobny, proszę usunąć ziemię z doniczek. Za pomocą rozgrzanego pręta (gwoździa, lutownicy) trzeba zrobić kilka otworów (jeden na każde 10 cm skrzynki). Następnie dno należy wysypać łupinami glinianymi, które długo utrzymują wilgoć i odrobiną grysu, który będzie odpowiedzialny za drenaż. Tak przygotowanej skrzynce nie grozi ani zbyt szybkie wysychanie, ani przelanie w czasie deszczu. Teraz już tylko wystarczy odpowiednia ziemia i… nowe sadzonki.

Drugim sposobem jest zakup nowych doniczek z podwójnym dnem. Wprawdzie są one droższe, ale za to bardziej funkcjonalne. Również i w tym przypadku nie należy zapomnieć o odpowiednim drenażu.

 

 


 

Czy można obok drewnianej altany zbudować wędzarnię?

P: Na ogródku działkowym mam drewnianą altankę. Zainspirowany zaprezentowaną w jednym z numerów wędzarnią, chciałem wybudować podobną. Mam jednak wątpliwości czy mogę bok wędzarni „przytulić” do altany, czy lepiej odsunąć ją na bezpieczną odległość?

O: Jeśli w projekcie znalazło się miejsce na budowę wędzarni bezpośrednio przy altance, nie widzę problemu, aby przy takim rozwiązaniu pozostać. Nie wiem, jak będzie zbudowana wędzarnia, dlatego najlepszym wyjściem byłoby użycie płyt izolacyjnych. Należy je umieścić między drewnianą ścianką altanki, a wymurówką wędzarni.

Najlepiej byłoby zastosować takie płyty, jakie zakłada się do izolacji kominków, np. płyta izolacyjna Silka 250 KF. Płyty te spełniają normę DIN 4102-A1, czyli absorbują energię w zakresie temperatur od 200 do 800°C. Myślę, że takiego ciepła nie da się osiągnąć w wędzarni, więc i altanka będzie dobrze zabezpieczona, i Pan spokojny. Proszę jednak pamiętać o odpowiedniej wysokości komina, by wylatujące iskry nie spowodowały pożaru.

 


 

Dlaczego woda w zlewie „kopie”?

P: Jestem posiadaczem sporego ogródka działkowego. Przed działką jest skrzynka z bezpiecznikami i licznikiem. Od skrzynki kabel jest wkopany w ziemię, zaś w altance i na werandzie rozprowadzony po ścianach. Od jakiegoś czasu po odkręceniu wody w zlewie, woda zaczyna „kopać” – szczególnie jeśli ma się jakieś skaleczenie na dłoni. Sprawdzałem probówką, ale w zlewie nie ma żadnego przebicia, a kable są całe. Co zrobić, zanim kogoś porazi prąd? 

O: Najlepiej byłoby zaprosić wykwalifikowanego elektryka, który za pomocą odpowiednich przyrządów sprawdzi kable na przebicie i określi ewentualne miejsce awarii. Nie mam informacji, jaka jest to instalacja i czy w jakiś sposób ogrzewa, np. wodę. Jeśli zamontowany jest bojler lub ogrzewacz przepływowy, możliwe, że na którymś z tych urządzeń wystąpiło przebicie.

Dlatego odkręcenie wody zamyka obwód i powoduje „kopanie”. Przypuszczalnie awaria jest łatwa do usunięcia albo poprzez naprawę, albo wymianę wadliwego urządzenia czy też kabla. Jedno jest pewne – probówka nie jest odpowiednim do takich badań przyrządem. Zdrowie rodziny jest dużo więcej warte niż wizyta elektryka.

 


 

Jaka farba jest najlepsza do pomalowania płotu?

P: Ogrodzenie wokół mojej działki składa się z metalowych przęseł i drewnianych, pomalowanych na brązowo sztachet. Niestety, stara farba jest złuszczona, a na drewnie miejscami pojawił się zielonkawy nalot. Jaką farbę wybrać by nie łuszczyła się po roku, a efekt był trwały? 

O: Jakość farby i jej wygląd jest rzeczą bardzo subiektywną. Drewno powinno być oczyszczone z poprzednich powłok lakierniczych (opalone, oszlifowane). Następnie należy je odpylić i odtłuścić. Kolejne etapy są już w zasadzie oparte o instrukcję użytkowania konkretnej farby. 

Producenci mogą określić odpowiedni do farby lakier podkładowy i sposób nanoszenia. Również dobór rozpuszczalnika nie powinien być dowolny, gdyż nieodpowiedni może spowodować zwarzenie farby. Ważny jest także gatunek i jakość drewna, które zamierzamy pomalować.

Jeśli wszystkie etapy są przeprowadzone z należytą starannością, również i efekt końcowy będzie taki, jakiego oczekujemy.