Zielony, miękki i zadbany trawnik to przepiękna ozdoba domu jak i samego ogródka. Co zrobić, aby trawa wyglądała pięknie? Poznaj sposoby jak zadbać o trawnik przed nadejściem wiosny!

Trawnik po zimie - usuwamy resztki 

Pierwsze, co powinniśmy zrobić tuż przed nadejściem wiosny to oczyszczenie murawy. Zalegające liście, gałęzie i inne resztki organiczne, które zakryły trawnik zimą należy sprzątnąć. Sprawdzą się do tego grabie Fiskars QuikFit™, które wykonane z wysokiej jakości tworzywa i stali. W zależności od naszych potrzeb wybrać możemy szerokie grabie do trawnika z głowicą lub grabie wachlarzowe. Jeżeli na trawniku pojawiły się bryły ziemi lub filc na darni warto sięgnąć po skareator. Dopiero po usunięciu resztek możemy ocenić w jakim stanie jest trawnik, czy pojawiły się miejsca wymagające ponownego siania, a także czy trawie brakuje wody bądź składników odżywczych. 
 

Pielęgnacja trawnika po zimie - koszenie

Koszenie to najpopularniejszy zabieg, który przeprowadzamy przez większą część roku. 
Podczas pierwszego koszenia trawę zetnij na wysokość ok. 3 cm. Dzięki temu zapewnimy jej lepsze nasłonecznienie i pozbędziemy się ewentualnych resztek zalegającej trawy z wcześniejszego roku. Do koszenia wykorzystać możemy kosiarkę bębnowa StaySharp™ Max od Fiskars. Konstrukcja VersaCut™ daje możliwość regulacji wysokości cięcia w zakresie od 2,5 cm do 10 cm, dzięki czemu możemy dopasować wysokość cięcia do rekomendowanej o danej porze roku. Kosiarka bębnowa od Fiskars zawiera system tnący StaySharp™, który sprawia, żę ostrza kosiarki nie stykają się ze sobą, co wpływa na redukcję siły niezbędnej przy prowadzeniu kosiarki o 30%. Co więcej, system StaySharp™ zapewnia długotrwałą wydajność noży bez częstego ostrzenia, a technologia InertiaDrive™ zapewnia dwukrotnie większą moc cięcia, co pozwala na przecinanie gęstych kęp trawy, chwastów, a nawet niewielkich gałęzi. 

Trawnik – kiedy nawozimy trawę?

Drugim, równie ważnym krokiem jest nawożenie. Odpowiednie nawożenie trawnika zapewni równomierny wzrost trawy oraz ograniczenie niechcianych chwastów czy mchu. Pierwszy zabieg nawożenia ma głównie na celu poprawienie kondycji trawy po zimie i pobudzenie jej do wzrostu. W tym czasie warto wybierać nawóz bogaty w azot, który stymuluje trawę do rozwoju. Nawozy powinno się rozsypywać za pomocą specjalnych siewników, ponieważ gwarantują one równomiernie oraz dokładne obsianie trawnika bez pozostawiania pustych miejsc. Do nawożenia możemy wykorzystać siewnik Solid™ od Fiskars. To wszechstronne narzędzie może być używane przez cały rok. Można nim rozrzucać nawóz czy nasiona, a zimą rozsypywać sól. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowania granulatu. Istnieje możliwość wyboru jednego z trzech różnych ustawień średnicy otworu do wysiewania środków sypkich, grubo i drobnoziarnistych. Zbiornik ma podziałkę wskazującą pojemność w litrach. Co więcej pokrywkę można zamknąć, co będzie wyjątkowo przydatne podczas przechowywania i transportu.

Pielęgnacja trawnika po zimie – podlewanie

Podlewanie trawnika jest niezwykle ważne. Wczesną wiosną możemy podlewać trawę co drugi dzień. Trawa dopiero zaczyna rosnąć i nie potrzebuje aż tak dużej ilości wody. Jeżeli trawa zaczyna żółknąć – warto podlewać ją większą ilością wody, ponieważ jest to oznaka zbyt wysuszonego trawnika. Najlepiej robić to po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, ponieważ ryzyko odparowania wody jest w tych godzinach najmniejsze. Jeżeli nie chcemy pamiętać o podlewaniu, możemy wybrać system nawadniający od Fiskars, który poszerzył swoją ofertę o segment sprzętu do nawadniania ogrodu, a także o węże, bębny, pistolety, lance i wygodne zraszacze. Wybierając sprzęt dopasowany do potrzeb naszego ogrodu, stworzony z dobrej jakości materiałów będziemy mieć pewność, że podlewanie stanie się przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem. 

Trawa – walcz z chwastami!

Walkę z chwastami warto rozpocząć wczesną wiosną, ponieważ to właśnie wtedy rozwijają one swoje systemy korzeniowe w głąb ziemi. Oprócz regularnego strzyżenia trawnika, które ochroni go przed rozprzestrzenianiem się mniszków warto podjąć dodatkowe kroki. Niezbędnym narzędziem będzie tu wyrywacz  do chwastów, który pomoże nam skutecznie się z nimi uporać. To niezwykle popularne wśród ogrodników narzędzie jest łatwe i przyjazne w użyciu, a co najważniejsze - usuwa chwasty wraz z korzeniami. W ofercie Fiskars są dwa modele wyrywacza do chwastów - model Xact™ z ergonomicznym uchwytem bardzo dobrze dopasowującym się do dłoni lub model SmartFit, który posiada regulowaną długość trzonka o zakresie od od 990 mm do 1190 mm, dzięki czemu narzędzie może być używane przez osoby o różnym wzroście. Przy pielęgnacji trawnika nie zapominajmy również o usunięciu mchu i chwastów ze szczelin między płytkami chodnikowymi. To zadanie wcale nie musi być pracochłonne. Wystarczy sięgnąć po specjalny skrobak do fug Xact™, który został wyposażony w podwójne ostrze ze stali nierdzewnej. Warto również wiedzieć, że rozwojowi chwastów w ogrodzie skutecznie zapobiega gruba warstwa kory sosnowej wokół krzewów, iglaków i róż. Taką korę można rozsypać również na ścieżkach, pomiędzy rzędami uprawy.

Trawa – pamiętaj o dotlenianiu!

Trawnik potrzebuje nie tylko wody i składników odżywczych, ale i tlenu. Dlatego przed nadejściem wiosny warto przeprowadzać aerację, czyli inaczej napowietrzanie trawnika. Proces ten polega na rozluźnieniu gleby poprzez nakłuwanie. Jest to ważne, ponieważ napowietrzony trawnik zapewnia trawie idealne warunki do wzrostu i sprawia, że powstanie gęsta i wyrównana murawa. Pierwszą aerację najlepiej przeprowadzić drugiego roku od założenia trawnika. Warto sięgnąć przy tym po narzędzia Fiskars z serii Xact™ np. widły czy kultywator 3-zębny. Odpowiednia konstrukcji głowicy zapewnia większą precyzję i kontrolę podczas pracy, przy znacznie mniejszym wysiłku. Natomiast lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu ma pozytywny wpływ na ergonomię i wydajność pracy. To niezastąpiony produkt dla każdego ogrodnika, który chce zadbać o swój trawnik przed nadejściem ciepłych miesięcy.