Wiosna, to czas przebudzenia z zimowego snu większości drzew owocowych i krzewów. To chyba najważniejszy moment dla roślin. Od tego jak rozwiną się na wiosnę zależy ich cały rok. To także czas, gdy wszelkiego rodzaju szkodniki, grzyby czy bakterie także budzą się z zimowego snu i zaczynają atakować rośliny.

Aby chronić nasze drzewa i krzewy przed ich atakiem, trzeba być przygotowanym do działania już od pierwszych cieplejszych dni.

Najlepszą metodą ochrony są opryski. Ale trzeba wiedzieć W jaki sposób je wykonywać i w jakim czasie, by nie zaszkodzić innym organizmom.

Kiedy wykonywać wiosenne opryski?

Nie ma dokładnej daty, kiedy powinniśmy wykonać opryski. Wszytko zależy od podstawowego czynnika, na który nie mamy wpływu, czyli temperatury powietrza. Najlepiej robić opryski, gdy temperatura powietrza przekracza 7 stopni.
To ona wpływa na tempo rozwoju roślin ale też patogenów, które te rośliny będą atakować. Trzeba też pamiętać, że każda roślina rozwija się w nieco innym tempie i czasie, dlatego obserwacja ich, to podstawowe zadanie ogrodnika.

Opryski wykonujemy w dniu ciepłym, suchym i bezwietrznym.
Najlepiej jest zrobić oprysk wcześnie rano lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie już zbyt mocne. Zbyt silne promienie mogłyby poparzyć delikatne rośliny. Nie powinno się też robić oprysków w czasie mocnego wiatru i deszczu.
Ważnym czynnikiem, który należy spełnić w przypadku oprysków, jest pilnowanie, aby nie wykonywać ich podczas oblatywania pszczół. Najlepiej wykonywać je tuż pod wieczór, gdy słońce powoli zachodzi. Dzięki temu mamy pewność, że w tym czasie nie zerują owady.

Przed opryskami warto też przyjrzeć się roślinom. Stosując oprysk przeciwgrzybowy na drzewa owocowe, warto upewnić się, że  zaczynają nabrzmiewać już ich pąki. To daje pewność, że oprysk sprawi, że choroba grzybowa nie dostanie się do środka pąka.
Powtórny oprysk powinno się wykonywać po 12–14 dniach. Warto zwrócić uwagę między opryskami czy na roślinach nie pojawiły się plamy, gnicie albo przyschnięcia - to może wskazywać, na źle dobrany oprysk i trzeba go zastąpić innym.  Jeśli jednak nic złego się nie dzieje, powtarzamy oprysk.

Najważniejszymi opryskami prewencyjnymi, jakie każdy ogrodnik powinien wykonać, są te przeciwko namnażającym się grzybom. Szczególnie ważne jest to przy pielęgnacji i ochronie drzew owocowych, w tym jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni czy śliwy. Te zabiegi chronią rośliny przed pojawieniem się mączniaka prawdziwego, parchem jabłoni czy też kędzierzawością liści. To najczęściej spotykane dolegliwości drzew, z którymi mierzą się ogrodnicy co roku. Do najbardziej niebezpiecznych jest zaliczana zaraza ogniowa, która dość szybko rozprzestrzenia się na powierzchni drzew owocowych.

Opryski pozwalają także na zabezpieczenie przed szkodnikami pojawiającymi się najczęściej w tym okresie, podczas żerowania na roślinie. Mszyce, przędziorki, miodówki, owocówki jabłkóweczki czy też nasionnice to jedne z niewielu, które bez oprysków potrafią skutecznie zniszczyć plony owoców. W tym przypadku należy działać systematycznie oraz szybko, gdyż ich ekspansja potrafi z dnia na dzień zaatakować kolejne drzewa owocowe.

Bezpośrednio przed kwitnieniem i bezpośrednio po kwitnieniu warto też wykonać oprysk winorośli i jabłoni zapobiegawczo przed mączniakiem prawdziwym.

Przed kwitnieniem i w trakcie kwitnienia stosujemy opryski na maliny zapobiegające szarej pleśni i zamierania pędów maliny. Oprysk robimy co 10 dni.

Dodatkowo opryski prewencyjne powinny być wykonywane w warzywniku, na roślinach ozdobnych oraz trawniku. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie ochronić róże przed zamieraniem pędów, mączniakiem prawdziwym oraz warzywa przed szarą pleśnią i mączniakiem rzekomym.

Wszystkie rośliny warto zapobiegawczo opryskać miedzianem, jest to bardzo uniwersalny środek zwalczający wiele chorób grzybowych, jest często stosowany w uprawach ekologicznych.

Profesjonalne opryskiwacze ogrodowe

Aby sprawnie i dokładnie dokonać oprysków, warto wybrać sprawdzony i profesjonalny sprzęt. Opryskiwacz Orion Super jest stworzony do najbardziej wymagających prac – aplikacji nawozów dolistnych oraz środków zapewniających ochronę przed chorobami, chwastami lub szkodnikami. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie, na działce, w sadach, na uprawach warzywnych i pod osłonami. w konstrukcji opryskiwacza wykorzystano najwyższej jakości materiały, które gwarantują odporność na środki chemiczne, przy jednoczesnej podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie odznacza się doskonałymi parametrami użytkowymi, jakich oczekujemy od profesjonalnego osprzętu i akcesoriów ogrodowych.

mat. pras. Kwazar

Opryskiwacz Kwazar Orion Super posiada liczne cechy podnoszące jego funkcjonalność i przekładające się na jeszcze bardziej wygodną pracę z urządzeniem. Na dole zbiornika znajduje się specjalny pierścień stabilizujący, który chroni zbiornik przed uszkodzeniem, jednocześnie zapewniając stabilność na różnych powierzchniach. Nieużywany opryskiwacz możemy bez obaw postawić na nierównym podłożu, nie przewróci się. Dodatkowo zbiornik opryskiwacza Kwazar Orion Super został wyposażony w wygodny lejek, który znacząco ułatwia wlewanie preparatu do opryskiwacza, jak również jego późniejsze czyszczenie. Sam zbiornik posiada również  przezroczysty pasek poziomu cieczy, dzięki któremu możemy sprawdzić, ile cieczy pozostało w zbiorniku bez konieczności jego odkręcania. Opryskiwacz Orion Super dostępny jest w pojemnościach 3l,  6l, 9l i 12l.
Opryskiwacz Kwazar Orion Super ma  także wygodny pas nośny, który zapewnia komfort pracy. Dzięki temu opryskiwacz jeszcze lepiej sprawdza się w przypadku oprysków większych powierzchni, a także w sytuacjach, kiedy poddawane opryskom nasadzenia znajdują się w znacznych odległościach od siebie. Lanca opryskiwacza ma regulowaną długość od 0,6 do 1,2 m. Wykonana jest z włókna szklanego, dzięki czemu nie reaguje z chemią i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

mat. pras. Kwazar

Istnieje możliwości przyłączenia dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają i przyspieszają czas wykonywania zabiegów:

  •     lanca teleskopowa 3m lub 5m – umożliwi oprysk wysokich drzew bez konieczności korzystania z drabiny
  •     przyłącze 3 lub 5-dyszowe – pomocne przy oprysku trawników i upraw rzędowych
  •     osłona herbicydowa – niezastąpiona przy zwalczaniu chwastów; umożliwia punktowy oprysk chwastów chroniąc sąsiednie rośliny
  •     lanca regałowa 4-dyszowa – doskonale sprawdzi się przy opryskach winorośli

Materiał powstał we współpracy z marką Kwazar.