Więcej o roślinie poniżej:

Karłatka niska (Chamaerops humilis)

kategoria:  palmy, doniczkowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 3 m

zimowanie: pomieszczenie, 4-12°C

mrozoodporność:  do -5°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: piaszczysta, przepuszczalna

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona, niebieskozielona

barwa kwiatów:  żółta

pokrój: drzewiasty

okres kwitnienia: czerwiec-sierpień (bardzo rzadko)

wysiew: cały rok w pomieszczeniach

rozmnażanie: siew, odrosty korzeniowe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, tarasy, pomieszczenia

tempo wzrostu:   szybkie

Karłatka to niewysoka palma o szerokich wachlarzowatych liściach, które wyrastają z wierzchołka pnia. To jedyny rdzenny europejski gatunek palmy, w warunkach naturalnych spotykany w siedliskach na południu Europy, głównie w Hiszpanii i Francji. Palma karłowa kwitnie już w pierwszych latach rozwoju, tworząc duże żółte kwiatostany, później pomarańczowe owoce. 

W przeciwieństwie do wielu innych palm karłatka często tworzy kilka pni. Przez to wygląda jak krzew. Starsze okazy potrafią dorosnąć do wysokości 3 metrów.  

Karłatka niska dość łatwo przystosowuje się do nowych warunków rozwojowych i przyjmuje się zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych.

Przed każdym obfitym nawadnianiem należy się upewnić, że ziemia jest wystarczająco sucha. Palmy zasilamy latem, co dwa tygodnie. Po zimie roślin nie wystawiamy od razu na słońce. Najpierw muszą one przejść kilkudniową aklimatyzację w miejscu zacienionym. W przeciwnym razie mogą doznać brzydko wyglądających poparzeń.  

  

Karłatka niska znosi umiarkowany mróz. Można ją wystawić na taras już w kwietniu i pozostawić tam nawet do listopada. Rośliny zimujemy w jasnej, chłodnej kwaterze, np. w garażu lub składziku narzędziowym z oknem.  

Palma karłowa nadaje się nie tylko do uprawy pojemnikowej, ale i gruntowej. Nie jest to jednak takie łatwe, bo udaje się to tylko w cieplejszych stronach kraju, w dodatku tylko po zastosowaniu okryć. To godna polecenia roślina do ogrodu zimowego.

Karłatka niska to roślina, która bardzo wolno rośnie, dlatego opłaca się kupować jak największe okazy.