Więcej o roślinie poniżej:

Nachyłek (Coreopsis)

kategoria:  byliny, jednoroczne

stanowisko:   słońce

wysokość:  0,3 - 0,8 m

mrozoodporność:  do -25°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: piaszczysta, przepuszczalna, lekka

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta, czerwona, różowa, biała

pokrój: wzniesiony, krzaczasty

okres kwitnienia: maj-październik

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew, podział kęp

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, tarasy, kwiat cięty

tempo wzrostu:   szybkie

Nachyłek to jedna z najpogodniejszych roślin rabatowych. Jego słoneczne kwiaty są perłą każdego bylinowego założenia. Nachyłek jest bardzo łatwy w pielęgnacji i nadaje się także na kwiat cięty.

Nachyłek lancetowaty coreopsis lanceolata rośnie w kępach osiągając wysokość od 25 do 40 cm. Nachyłek okółkowy coreopsis verticillata wyróżnia się drobnymi, podobnymi do igieł liśćmi i osiąga wysokości od 25 do 80 cm.

Podobną wysokość uzyskuje nachyłek wielkokwiatowy c. Grandiflora, ten jednak ma o wiele szersze lancetowate liście. Najwyższy spośród nachyłków jest c. Tripteris, wyróżniający się pędami dochodzących do 2 m. Ze względu na rozmiary byliny są narażone na złamania, dlatego winny być palikowane.

Błyszcząco żółte przykwiatki nachyłka okółkowego są lancetowate, podobnie jak u nachyłka wielkokwiatowego i lancetowatego. U ostatnich, zależnie od odmiany, bywają one w różnym stopniu postrzępione, wewnątrz liścia może być widoczna czerwona lub brązowa okrągła plamka.

Dostępne są także formy o kwiatach pełnych. Wszystkie odmiany kwitną od czerwca do października. Na kwiat cięty polecany jest szczególnie nachyłek wielkokwiatowy.

Nachyłki preferują stanowiska w pełnym słońcu i nie stawiają wygórowanych wymagań co do jakości podłoża. Optymalne warunki rozwojowe zapewnia żyzna, piaszczysta gleba gliniasta.

Z roślin powinniśmy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Po kwitnieniu byliny silnie przycinamy i zasilamy kompostem, tak aby mogły odbudować zapas sił. Nachyłek silnie się rozrasta; jego ekspansywny rozwój możemy powstrzymać albo poprzez wkopanie do ziemi plastikowej zapory, albo przez regularny podział bryły korzeniowej.