Morwa – owoce zdzieciństwa

Każde wakacje spędzałam u babci. Ten okres z dzieciństwa nieodłącznie kojarzy mi się ze słodkim smakiem morwy. Przy wiejskiej drodze rosło kilka okazów tego drzewa. Pamiętam czarne ręce i podeszwy tenisówek. Być może właśnie dlatego, że spadające owoce morwy silnie brudzą, tak rzadko można spotkać te drzewa dzisiaj. Jednak wszystkich, którzy mają większą działkę, namawiam do ich posadzenia, Roślina ta ma dobry wpływ na nasze zdrowie.

Właściwości zdrowotne morwy
Morwa może mieć owoce białe, różowe, czerwone lub prawie czarne. Te ostatnie są, według mnie, najsmaczniejsze. Ciemny kolor jagód świadczy o dużej zawartości związków prozdrowotnych. To odpowiednia roślina dla ludzi osłabionych i starszych. Jest bogata w związki mineralne i witaminy. Duża zawartość żelaza sprawia, że anemiczne, słabo rosnące dzieci odzyskują siły witalne. Owoce są słodkie, więc maluchów nie trzeba zbytnio namawiać do ich spożywania. Liście i kora morwy również są bardzo cenne. W medycynie chińskiej to lek na dziesiątki chorób – stosuje się je nawet jako środek wspomagający leczenie niektórych nowotworów. Napary z liści wykazują właściwości bakteriobójcze oraz regulują poziom cukru i cholesterolu. Ja zawsze pijam wiosną herbatkę z młodych pędów na wzmocnienie.

Wymagania uprawowe morwy
Morwie musimy zapewnić ciepłe i słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru. Młode drzewko w pierwszych latach jest wrażliwe na mrozy i wymaga okrycia. Dorasta do 15 m, ale są też dostępne odmiany o gałęziach zwisających. Roślinę można wysiewać z nasion, które wymagają wcześniejszego, trzymiesięcznego przemrożenia. Niektórzy z powodzeniem rozmnażają ją także z sadzonek.

Karolina Wesołowska

PRZEPIS NA OGRÓD

Na co stosować morwę?

Z LIŚCI przygotowuje się napary i odwary, które pomagają leczyć przeziębienie. Można z nich także przyrządzić syropy na różne rodzaje kaszlu.

Odwar z młodych GAŁĄZEK skutecznie łagodzi bóle reumatyczne rąk.

Nalewka z OWOCÓW rośliny wzmacnia organizm oraz wykazuje niewielkie działanie krwiotwórcze. Z kolei sok wyciśnięty ze świeżych jagód, stosowany
w formie płukanki, uśmierza ból gardła.

Z KORZENIA można przyrządzić odwar, którego używa się w przypadkach astmy i schorzeń płuc. Preparat wykazuje też właściwości moczopędne.