Więcej o roślinie poniżej:

Malwa różowa, prawoślaz różowy Alcea rosea
kategoria:  byliny
stanowisko:   słońce
wysokość:  do 2,5 m
mrozoodporność:  do -30°C
odczyn gleby:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  biała, różowa, czerwona, fioletowa, czarna, pomarańczowa, żółta
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: lipiec-wrzesień
wysiew: lato
rozmnażanie: siew, sadzonki pędowe
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy, roślina lecznicza
tempo wzrostu:   szybkie
 

Malwa odznacza się długim kwitnieniem, które trwa aż do września. Gatunek ten jest wieloletni, jednak ze względu na szybko słabnącą siłę kwitnienia zwykło się go uprawiać jako roślinę dwuletnią.   Malwa osiąga wysokość od 120 do 200 cm. Ma proste lub pełne kwiaty, osadzone na długich pędach kwiatowych, które tworzą prawie metrowe kwiatostany. Wyrastają one z płaskiej rozety liściowej. W zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone lub fioletowe.   Malwy preferują słoneczne stanowiska w żyznym podłożu o dużej miąższości. Nieźle rosną na podłożu piaszczystym z dużą domieszką kompostu. 

Malwy wysiewamy od czerwca na rozsadniku, a następnie we wrześniu, gdy siewki wytworzą 2-3 liście, przesadzamy je z dużą bryłą korzeniową na docelowe stanowisko.  

Malwy muszą być latem obficie nawadniane. Aby podłoże nie wysychało zbyt szybko, zaleca się je ściółkować. Na nieosłoniętych stanowiskach malwy należy palikować, w przeciwnym razie może je połamać wiatr. Aby nie dopuścić do samosiewu, pędy ścinamy zaraz po kwitnieniu. W ten sposób możemy przedłużyć też malwom życie. Liście porażone przez rdzę natychmiast ścinamy.     Malwy wyglądają doskonale przede wszystkim w ogrodach wiejskich, w sąsiedztwie sztachetowych płotków i na tle dachów krytych strzechą. Można je uprawiać w grupach – wówczas będą ciekawym tłem dla jednorocznych nasadzeń rabatowych.    Malwy o kwiatach prostych są z reguły wytrzymalsze i w sprzyjających warunkach mogą być uprawiane jako wieloletnie.