Więcej o roślinie poniżej:

Żeniszek meksykański Ageratum houstonianum

kategoria:  jednoroczne/dwuletnie

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  15-60 cm 

zimowanie: pomieszczenie 10-14ºC

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, próchniczna, przepuszczalna 

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  fioletowa, biała, różowa

pokrój: kulisty

okres kwitnienia: czerwiec-październik

wysiew: przedwiośnie (w pomieszczeniach)

rozmnażanie: siew, sadzonki wierzchołkowe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Niebieskie kwiaty to w przyrodzie raczej rzadkość. Z tym większą przyjemnością polecamy do uprawy niebiesko kwitnącego żeniszka meksykańskiego, który kwitnie obficie od maja aż do pierwszych mrozów i sprawdza się zarówno w uprawie gruntowej, jak i doniczkowej. Żeniszek pochodzi z Meksyku i jest gatunkiem wieloletnim. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych nie przeżywa zim, dlatego w Polsce uprawia się go jako roślinę jednoroczną. 

Zależnie od odmiany żeniszek osiąga wysokość od 10 do 80 cm. Kwiatostany mają postać gęstych baldachów barwy niebieskiej lub fioletowej. Rzadziej spotykane są odmiany kwitnące na różowoczerwono lub biało. Liście żeniszka są sercowate lub owalne. 

Żeniszek preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, nie toleruje jednak miejsc gorących. Uprawy przyjmują się najlepiej w gliniastym, ale niezbyt zbitym, żyznym podłożu.

Nasiona uprawiamy od stycznia do marca w temperaturze ok. 20°C. Siewki wysadzamy pod koniec maja.  

Żeniszek nie znosi suchego podłoża. Dlatego jeśli uprawa jest prowadzona w przepuszczalnym podłożu, a do tego panuje bezdeszczowa aura, rośliny należy regularnie podlewać. Wysokie odmiany regularnie przycinamy.   

Odmiany o zwartym pokroju można uprawiać jako okrywowe, a nawet łączyć z jednorocznymi w aranżacjach doniczkowych. Odmiany wysokie oraz średnio wysokie sprawdzają się doskonale w nasadzeniach drugoplanowych i grupowych na letnich rabatach i nadają się na kwiat cięty.

Przed pierwszymi mrozami powinniśmy przesadzić żeniszka do doniczki i uprawiać jak zwykłą roślinę doniczkową.